KOCAELİ GERÇEK HABER SİTESİ -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

AKP’nin Kocaeli’deki korkulu rüyası Derince CHP adayı Sertif Gökçe..

AKP’nin Kocaeli’deki korkulu rüyası Derince CHP adayı Sertif Gökçe..
  • 05.12.2018
  • Kapalı
  • 268 kez okundu

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin(CHP) Kocaeli’deki En güçlü Belediye başkanı adayı olan,aday olduğu sadece Derince’den değil,Kocaeli’nin  tamamında sevilen  sevilen sayılan isim olan Sertif Gökçe iktidarın korkulu rüyası haline geldi…

CHP’de uzun süredir siyaset yapmış, baro yönetimlerinde uzun süre görev aldıktan sonra 2 dönem Baro Başkanlığı yapmış, şimdilerde ise CHP Derince Belediye Başkan Adayı olarak sahada aktif çalışan, uzun süredir ismi Derince için dile getirilen Avukat Sertif Gökçe ile bir araya gelerek adaylık süreciyle ilgili samimi bir röportaj gerçekleştirdik.Derince’de CHP ilçe örgütünün ve halkın uzun süredir var olna yoğun talabi üzerine aday oldum diyen Gökçe; “Derince’de çoktan doğal ittifakı kurmuşuz, seçmenin tamamına ulaşıp, Derince’nin kaderini değiştiriceğime inanıyorum.” dedi.

76B95667-D63D-45E3-8F58-41ED52A5A112

Adaylık süreciniz nasıl ilerledi, nasıl karar verdiniz ?

Bilindiği üzere ,Kocaeli Baro  Başkanlığı görevimi yürütmekteydim. Bu süreç içerisinde yazılı basında ve kamuoyunda adımız  Derince Belediye Başkanlığı için geçiyordu. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi ben baro başkanı olmadan önce gecmiş dönemlerde Derince’de CHP içerisinde siyaset yapıyordum. Cumhuriyet Halk Partisi’nde gençlik kollarında, Derince İlçe Yönetimi’nde ve İl Yönetimi’nde görev aldım. Halan de il delegesiyim.Ben Derince’de oturuyorum orada da siyaset yaptım. Bu talep daha öncesinden de geliyordu ; gerek parti  üst yönetiminde, gerek  Derince kamuoyundapartili partisiz herkesten bunu duyuyordum. Baro başkanı olduğum için ve başkanlığmı sürecince de  baroya hiçbir zaman siyaset karıştırmayacağıma, başkanlık süresi boyunca asla siyaset uğraşmayacağımıa, siyasetle ilgili hiçbir icrahatta  bulunmayacağıma söz vermiştim. Gerçekten dönemimizi böyle geçirdik.Bu taleplerin tamamına “Baro başkanlığım sona erince o zaman karar veririz” şeklinde cevaplar verdim. CHP Derince İlçe Örgütü belki de Türkiye örnek olacak  çalışma yaptı bu süreç içerisinde.  İlçede bulunan bütün sivil toplum örgütlerini, bütün demokratik kitle kondüksiyonlarını  bütün hemşeri derneklerini, esnaf odalarını dolaştı. “ Derince’de  kimi belediye başkanı olarak görmek istersiniz” diye  hem profil olarak sordular, hem de isim olarak sordular.

9343917A-3683-4F18-A5F8-C12D40418412

Bir anket şeklindemi gerçekleşti bu süreç?

Anket şeklinde değil ama fikir alışverişi şeklindegerçekleşti. Derince’de  kişi ve kurum ayırt etmeksizin herkesle bilgi alışverişi yapıp, bunu rapor haline getirdiler O raporda inanılmaz bir şekilde yüzde 90’ a yakın  kişi ve kuruluş  benim adımı direkt söylemiş ya da bizi tarif etmiş. Bu rapor  benim önüme geldi sonrasında; Derince’de  parti fark etmeksizin bütün kurum ve kuruluşların  90’ından böyle bir talep geldiğinde “ Yok istemem” demek gerçekten saygısızlık olurdu. O andan itibaren, madem halkın bu kadar yoğun tamam dedim. Zaten “Tamam” der, demez baro başkanlığını bıraktım ve bir gün sonra da atama akararı geldi.  Çünkü rapor zaten genel merkeze ve milletvekillerine de gitmişti.  Bir de parti içerisinde yüzde yüz mütabakat oldu.  CHP’de belki kimseye nasip olmayan bu olgu bana nasip oldu.

D8604BDA-F3A0-4DA5-9F16-A79F2E377949

 

İZMİT’İ SEÇSEM DERİNCE’YE İHANET OLURDU

Sizi İzmit’te daha çok tanınan  bir sima olarak  biliyorduk, dolayısıyla İzmit’e aday olmanız ihtimaller arasındaydı. Neden İzmit değil de Derince?

Doğrusunu isterseniz;  bir anket firması düzenledikleri anket sonuçlarını bana getirdi ve “Kesinlikle İzmit’e aday olmalısınız” dediler, çok da ısrar ettiler. Çünkü ankete göre İzmit’i yüzde yüz kazanacaksın sonucu çıkmıştı.  Ama ben 30 yıldır  Derince’de yaşıyorum ve bütün ailem orada ve halkının uzunca bir süredir yoğun talebi vardı.  Ben şöyle düşündüm; İzmit’i seçsem sanki kendimi düşünerek yapmışım,  bizi isteyen insanlara ihanet edecekmiş gibi hisstetim. Benim amacım sadece belediye başkanı olmak  değil. Makam  için aday olmadım.  Büyük, küçük fark etmeksizin yaşadığın  çevrenin insanlarına hizmet etmenin daha kutsal olduğunu düşündüm. Bu yüzden Derince’yi tercih ettim.  Zor olanını tercih ettik ama  başaracağız. Çünkü şuan ki tablo bunu gösteriyor.

 

“DERİNCE’NİN  KADERİNİ DEĞİŞTİRİCEĞİME İNANIYORUM”

928B609B-5D25-41D2-8C75-61099988FCE9

 

 

Bu halkın ve örgütün talebi bir yerde aslında…

Kesinlikle , doğru karar verdiğim düşünüyorum. Derince’ye yapacağımı hizmetin daha önemli olduğunu  ve Derince’nin kaderini değiştiriceğime inanıyorum.

 

“BU KADAR KÖTÜ YÖNETİLDİĞİNİ TAHMİN ETMİYORDUM”

Derince’de gördüğünüz eksiklikler neler? Bunları gidermek için nasıl projeler geliştireceksiniz?

Derince’de 30 yıldır yaşıyorum kötü yönetildiğini biliyordum fakat  bu kadar olacağını tahmin etmemiştim, ancak sokaklarda dolaşınca gerçekten. Baktığımda belediye, halkın talepleri dikkate alınmadan yönetilmiş. Sokakta bir düzenleme yapılmış, sokak sakinlerinin talebi dikkate alınmamış, caddede bir düzenleme yapılmış cadde esnafının talebi dikkate alınmamış ya da mahallede bir bina, sosyal tesis yapılmış, o mahallenin ihtiyacı mı, değil mi, dikkate alınmadan yapılmış. Biz bundan sonra insan odaklı bir çalışma yapacağız. Derince’deki insanlar çok mutsuz şu anda. Dolayısı ile her şeyden önce şeffaf, katılımcı bir anlayışla belediyeyi yöneteceğiz ve belediyeyi yönetirken de halkın tamamını sürecin içine katacağız. Örneğin Derince’nin herhangi bir sokağında, caddesinde çalışma yapılacağı zaman kesinlikle o caddeye, sokağa sandık koyacağız. O sandık sayesinde cadde esnafı, sokak sakinleri ne istiyorsa kendi kararını kendisi verecek.

 

“DERİNCE’YE BİR KİMLİK KAZANDIRACAĞIZ”

Tabii ki kafamda çok ciddi projeler var ama bu projelerden önce mahalleleri gezeceğim, sorunları birinci elden dinleyeceğim. Ona göre mahallelerde proje üreteceğiz. Mutlu insanların yaşadığı bir kent yaratacağız. Derince’nin bir vizyonu ve misyonu yok. Yani ‘Derince’ denildiğinde insanların aklına bir şey gelmiyor. Biz 5 yıllık yönetimimizde Derince’ye bir kimlik kazandıracağız. Kültür kenti mi, sanat kenti mi, liman kenti mi, turizm kenti mi bu çalışmaları bitirdikten sonra Derince’ye bir kimlik koyacağız. Derince’deki halkın tamamına dokunacağız. Derince’yi,  küçükten, büyüğe her vatandaşın kendini mutlu hissedebileceği, sanatla uğraşabileceği, spor yapabileceği bir sanat, kültür, spor merkezine dönüştüreceğiz.

“SORUNLARI BİRİNCİ ELDEN ÇÖZECEĞİZ”

77BC9E69-0A5A-4FF3-BAA2-D3D406573137

Bunun yanında Derince’yi yatırım merkezi, çekim merkezi yapacağız. Şimdi biz çıkıp Derince’de bir fabrika açamayız ama fabrikanın gelmesini, üniversitenin, otellerin, hastanelerin, özel okulların Derince’ye gelmesini sağlayacağız. Biz halkın öncelikli sorunlarını tespit edeceğiz, bu sorunları direk sokaktan başlayarak birinci elden çözeceğiz. Mutlu insanların yaşadığı bir kent yaratmak en büyük hedefimiz olacaktır. Bunu başarabileceğimize inanıyorum. Çünkü şu andaki anlayış tamamen ‘ben yaptım oldu’ anlayışı hakim , halk bu sürecin içinde hiç yok. Bunu yaptığımızda da ‘Bak Derince’de belediye var’ dedirteceğimize, bir sene sonra insanların bunu diyeceğine, Türkiye’nin başka yerlerinde de örnek gösterileceğimize kesinlikle inanıyorum. Derince’nin, hizmete aç olduğunu, buna insanların ihtiyacı olduğunu düşündüğüm için özellikle Derince’yi tercih ettim.

 

Mesela diyoruz İzmit in pişmaniyesi var, Kandıra’nın yoğurdu ama Derince deyince aklımıza Çenesuyu gelmiyor..

Çünkü çenesuyu ile ilgili hiçbir şey göremezsin kentte. Kentin girişinde tek bir tabela bile yok, burası bir su şehridir, suyu meşhurdur diyemezsin.Bununla ilgili ne bir festival yapılmış, ne bir tanıtım yapılmış. Terk edilmiş bir kent adeta. Yapacağımız çok şey var, zaten bu yüzden aday olduk.

“DERİNCE’DE SEÇMENİN TAMAMINA ULAŞACAĞIM”

DFB9A9FC-1BC7-4C84-AC06-809249E5758E

Derince’deki tüm seçmenlere ulaşabileceğinize inanıyor musunuz?

Ben zaten sivil toplum içinden gelen, 2 dönem baro başkanlığı yapan, 30 yıldır da Derince’ de yaşayan bir insan olarak tüm seçmene ulaştım.  Aynı zaman Derince Birlikspor’un 5 yıl  başkanlığı yaptım. Diğer spor birlikleriyle de yakınım . Yani toplumun bütün kesimleri ile her zaman yakın ilişki içerisinde olduk, adaylık sürecimiz de bu kitlelerin talebi üzerine gerçekleşt.  Toplu halde ulaşmak çok kolay ben şuanda bir çoğunu çok iyi tanıyorum. Ama fiziksel olarak herkese ulaşmaya çalışıyorum. Aday olduğum  ilk zamanlarda  gazeteci arkadaşlarımız sordu;”Nasıl seçimi kazanacaksınız” diye. İlk ağzımdan çıkan cümle şuydu; “Derince ‘deki  100 bin seçmenin tamamına ulaşarak kazanacağım.” Ulaştığım,  görüştüğüm projelerimi anlattığım herkesten çok iyi destek alıyorum. Sadece 100 bin kişiye fiziksel olarak ulaşacak mıyım, ulaşamayacak mıyım  kaygısını yaşıyorum. Çünkü ben seçmenlere ‘Merhaba’ deyip geçmek istemiyorum,nitelikli zaman ayırmak istiyorum. Umarım hedefimizi tuttururuz. 100 bin kişiye merhaba demek yerine, 10 bin kişiye kendimi anlatmayı önemli görüyorum. Şuanda da çok doğru bir yoldayız; bazen birebir üç kişiyle, bazen beş kişiyle, bazen de bir kişiyle 2 saat konuştuğum oluyor. Ama bunun daha verimli olduğunu düşünüyorum. Çünkü  o kişiler bize inandıktan sonra, bizim için  o da çalışmaya başlıyor.

“DOĞAL İTTİFAK OLUŞTURDUK”

ADC581EC-D30B-4960-8DDF-AC3A9D64B6DF19F2601A-C979-49E2-8F29-0FFE7ECB2F13

Şuan ittifak gündemde biliyorsunuz;  siz  Derince’de ittifakı nasıl değerlendiriyorsunuz, bir ihtiyaç var mı ?

Ben Derince’de ittifak çoktan yapmıştım zaten. Halk adımızı ittifak olarak verdi. Bütün partilerin seçmeniyle halkın tabanında bir ittifak oldu. Derince’de dolaşırken bir ittifak adayı gibi karşılanıyorum.

Doğal ittifak  oluşturdunuz yani…

Doğal ittifakı biz Derince’de kurduk ve o ittifak üzerinde gidiyoruz. Bütün partililerle üstelik sadece  cumhur ittifakı,  millet ittifakı değil bütün ittifakları kurmuşuz. Dolayısıyla benim için ittifak  çok önemli değil. Biz zaten bunu tamamen kurmuşuz, o şekilde gidiyoruz. Ben sokakta gezerken parti rozetimle gezmiyorum, insanlarda bunun farkında, ben zaten onun için aday oldum. Hizmet üretirken de bu şeklide üreteceğiz. Bütün Derince’nin adayıyım.(Flaş kocaeli)

Etiketler: / / / / /

CHP “İSTİFA” dedi…
Ankara’da 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan tren kazasıyla ilgili  bir gazetecinin sorusuna “Sinyalizasyon sistemi demir yolu işletmeciliği için olmazsa...
CHP Üst düzeyden Mehmet Tüm’ü ziyaret ederek VEFA’ya VEFA gösterdi…
CHP’den VEFA’ya  VEFA… Eski Balıkesir CHP milletvekili ve PM üyesi Mehmet Tüm 19 Kasım 2018  sabah saatlerinde CHP Edirne milletvekili ...
MHP Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır :  Üç hilalli bayrağımızı Gebze Belediyesi’ne dikeceğiz,Gebze kazanacak.
MHP Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır, partililer tarafından meşalelerle karşılandı. MHP Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır, Beylikbağı Bölge Başkanlığı...
Yargıtay, ‘kadının o saatte ne işi var’ savunmasına indirim yolunu kapattı..
Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi, halk otobüsüne 23.00’te binen kadına tecavüz edip çıplak fotoğraflarıyla tehdit eden şoför İbrahim Tuncay’a verilen 34...
Bilim insanları yaşlanmaya çare arıyor.Peki insan ömrü ne kadar uzatılabilir?
Dünyanın her köşesinde bilim insanları yaşlanmaya çare arıyor.Bunun için üç boyutlu yazıcılarda organ üretiminden vücuttaki mikrobiyomu değiştirme yoluyla yaşlanmayı önlemeye...
Gürsel Tekin : Kesinlikle Kazanıyorum,iddiam somut verilere hesaplara dayanıyor…
CHP ile İYİ Parti’nin yerel seçimlerde işbirliği için el sıkışmasının ardından gözler CHP’nin İYİ Parti’nin aday çıkarmayacağı Ankara ve İstanbul’da...
Başka bir ülkeye göç etmek isteyenlerin oranı artıyor..
  Avrupa’da 2015 yılında göçmen krizinin ortaya çıkması birçok ülkede derin siyasi çalkantılara yol açtı. Özellikle Almanya ve Avusturya’da göçmen...
Almanya’da 2018  yılın ilk 9 ayında Müslümanları hedef alan 578 suç işlendi, 40 kişi yaralandı
Almanya’da 2018’in ilk dokuz ayında Müslümanları hedef alan 578 suç işlendiği ve 40 kişinin yaralandığı bildirildi. Suçlar arasında yaralamanın yanı...
Kemal Kılıçdaroğlu, Flormar işçilerini ziyaret etti : Kadınlar bir şeye itiraz ediyorlarsa, mutlaka sonucunu alırlar..
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan ve 213 gündür fabrika önünde eylem yapan işçilere destek ziyaretinde...
Merkez Bankası faiz indirimine gitmedi.!!
Merkez Bankası, yılın son PPK toplantısında faizlere dokunmadı. DW Türkçe’ye konuşan uzmanlara göre, MB bu adımıyla hükümet açıklamalarının aksine enflasyonda...
Bahçeli : Kazaya neden olan hususlar açığa çıkarılsın..
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara’daki tren faciasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Bahçeli şunları kaydetti: “Bugün sabah erken saatlerde...
Kılıçdaroğlu gününü işçilere ayırdı,önce DİSK ardından Gebze’de…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nu ve Flormar işçilerini ziyaret edecek. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 13...
Pentagon : Fırat’ın doğusuna yapılacak herhangi bir askeri harekat kabul edilemez…
ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik tek taraflı herhangi bir askeri harekatın endişe verici ve kabul edilemez olduğu...
Akşener-Kılıçdaroğlu anlaştı :Türkiye  Bahar’ı yakalayacak,güzel şeyler olacak…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak açıklama yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu...
Savaş “sağlık sorunudur”diyen  hekimler,hakim karşısına çıkacaklar…
TSK’nın Afrin operasyonu sırasında “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” açıklamaları nedeniyle haklarında dava açılan TTB yöneticileri 27 Aralık’ta hakim karşısına...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ