KOCAELİ GERÇEK HABER SİTESİ -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

AKP’nin Kocaeli’deki korkulu rüyası Derince CHP adayı Sertif Gökçe..

AKP’nin Kocaeli’deki korkulu rüyası Derince CHP adayı Sertif Gökçe..
  • 05.12.2018
  • Kapalı
  • 178 kez okundu

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin(CHP) Kocaeli’deki En güçlü Belediye başkanı adayı olan,aday olduğu sadece Derince’den değil,Kocaeli’nin  tamamında sevilen  sevilen sayılan isim olan Sertif Gökçe iktidarın korkulu rüyası haline geldi…

CHP’de uzun süredir siyaset yapmış, baro yönetimlerinde uzun süre görev aldıktan sonra 2 dönem Baro Başkanlığı yapmış, şimdilerde ise CHP Derince Belediye Başkan Adayı olarak sahada aktif çalışan, uzun süredir ismi Derince için dile getirilen Avukat Sertif Gökçe ile bir araya gelerek adaylık süreciyle ilgili samimi bir röportaj gerçekleştirdik.Derince’de CHP ilçe örgütünün ve halkın uzun süredir var olna yoğun talabi üzerine aday oldum diyen Gökçe; “Derince’de çoktan doğal ittifakı kurmuşuz, seçmenin tamamına ulaşıp, Derince’nin kaderini değiştiriceğime inanıyorum.” dedi.

76B95667-D63D-45E3-8F58-41ED52A5A112

Adaylık süreciniz nasıl ilerledi, nasıl karar verdiniz ?

Bilindiği üzere ,Kocaeli Baro  Başkanlığı görevimi yürütmekteydim. Bu süreç içerisinde yazılı basında ve kamuoyunda adımız  Derince Belediye Başkanlığı için geçiyordu. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi ben baro başkanı olmadan önce gecmiş dönemlerde Derince’de CHP içerisinde siyaset yapıyordum. Cumhuriyet Halk Partisi’nde gençlik kollarında, Derince İlçe Yönetimi’nde ve İl Yönetimi’nde görev aldım. Halan de il delegesiyim.Ben Derince’de oturuyorum orada da siyaset yaptım. Bu talep daha öncesinden de geliyordu ; gerek parti  üst yönetiminde, gerek  Derince kamuoyundapartili partisiz herkesten bunu duyuyordum. Baro başkanı olduğum için ve başkanlığmı sürecince de  baroya hiçbir zaman siyaset karıştırmayacağıma, başkanlık süresi boyunca asla siyaset uğraşmayacağımıa, siyasetle ilgili hiçbir icrahatta  bulunmayacağıma söz vermiştim. Gerçekten dönemimizi böyle geçirdik.Bu taleplerin tamamına “Baro başkanlığım sona erince o zaman karar veririz” şeklinde cevaplar verdim. CHP Derince İlçe Örgütü belki de Türkiye örnek olacak  çalışma yaptı bu süreç içerisinde.  İlçede bulunan bütün sivil toplum örgütlerini, bütün demokratik kitle kondüksiyonlarını  bütün hemşeri derneklerini, esnaf odalarını dolaştı. “ Derince’de  kimi belediye başkanı olarak görmek istersiniz” diye  hem profil olarak sordular, hem de isim olarak sordular.

9343917A-3683-4F18-A5F8-C12D40418412

Bir anket şeklindemi gerçekleşti bu süreç?

Anket şeklinde değil ama fikir alışverişi şeklindegerçekleşti. Derince’de  kişi ve kurum ayırt etmeksizin herkesle bilgi alışverişi yapıp, bunu rapor haline getirdiler O raporda inanılmaz bir şekilde yüzde 90’ a yakın  kişi ve kuruluş  benim adımı direkt söylemiş ya da bizi tarif etmiş. Bu rapor  benim önüme geldi sonrasında; Derince’de  parti fark etmeksizin bütün kurum ve kuruluşların  90’ından böyle bir talep geldiğinde “ Yok istemem” demek gerçekten saygısızlık olurdu. O andan itibaren, madem halkın bu kadar yoğun tamam dedim. Zaten “Tamam” der, demez baro başkanlığını bıraktım ve bir gün sonra da atama akararı geldi.  Çünkü rapor zaten genel merkeze ve milletvekillerine de gitmişti.  Bir de parti içerisinde yüzde yüz mütabakat oldu.  CHP’de belki kimseye nasip olmayan bu olgu bana nasip oldu.

D8604BDA-F3A0-4DA5-9F16-A79F2E377949

 

İZMİT’İ SEÇSEM DERİNCE’YE İHANET OLURDU

Sizi İzmit’te daha çok tanınan  bir sima olarak  biliyorduk, dolayısıyla İzmit’e aday olmanız ihtimaller arasındaydı. Neden İzmit değil de Derince?

Doğrusunu isterseniz;  bir anket firması düzenledikleri anket sonuçlarını bana getirdi ve “Kesinlikle İzmit’e aday olmalısınız” dediler, çok da ısrar ettiler. Çünkü ankete göre İzmit’i yüzde yüz kazanacaksın sonucu çıkmıştı.  Ama ben 30 yıldır  Derince’de yaşıyorum ve bütün ailem orada ve halkının uzunca bir süredir yoğun talebi vardı.  Ben şöyle düşündüm; İzmit’i seçsem sanki kendimi düşünerek yapmışım,  bizi isteyen insanlara ihanet edecekmiş gibi hisstetim. Benim amacım sadece belediye başkanı olmak  değil. Makam  için aday olmadım.  Büyük, küçük fark etmeksizin yaşadığın  çevrenin insanlarına hizmet etmenin daha kutsal olduğunu düşündüm. Bu yüzden Derince’yi tercih ettim.  Zor olanını tercih ettik ama  başaracağız. Çünkü şuan ki tablo bunu gösteriyor.

 

“DERİNCE’NİN  KADERİNİ DEĞİŞTİRİCEĞİME İNANIYORUM”

928B609B-5D25-41D2-8C75-61099988FCE9

 

 

Bu halkın ve örgütün talebi bir yerde aslında…

Kesinlikle , doğru karar verdiğim düşünüyorum. Derince’ye yapacağımı hizmetin daha önemli olduğunu  ve Derince’nin kaderini değiştiriceğime inanıyorum.

 

“BU KADAR KÖTÜ YÖNETİLDİĞİNİ TAHMİN ETMİYORDUM”

Derince’de gördüğünüz eksiklikler neler? Bunları gidermek için nasıl projeler geliştireceksiniz?

Derince’de 30 yıldır yaşıyorum kötü yönetildiğini biliyordum fakat  bu kadar olacağını tahmin etmemiştim, ancak sokaklarda dolaşınca gerçekten. Baktığımda belediye, halkın talepleri dikkate alınmadan yönetilmiş. Sokakta bir düzenleme yapılmış, sokak sakinlerinin talebi dikkate alınmamış, caddede bir düzenleme yapılmış cadde esnafının talebi dikkate alınmamış ya da mahallede bir bina, sosyal tesis yapılmış, o mahallenin ihtiyacı mı, değil mi, dikkate alınmadan yapılmış. Biz bundan sonra insan odaklı bir çalışma yapacağız. Derince’deki insanlar çok mutsuz şu anda. Dolayısı ile her şeyden önce şeffaf, katılımcı bir anlayışla belediyeyi yöneteceğiz ve belediyeyi yönetirken de halkın tamamını sürecin içine katacağız. Örneğin Derince’nin herhangi bir sokağında, caddesinde çalışma yapılacağı zaman kesinlikle o caddeye, sokağa sandık koyacağız. O sandık sayesinde cadde esnafı, sokak sakinleri ne istiyorsa kendi kararını kendisi verecek.

 

“DERİNCE’YE BİR KİMLİK KAZANDIRACAĞIZ”

Tabii ki kafamda çok ciddi projeler var ama bu projelerden önce mahalleleri gezeceğim, sorunları birinci elden dinleyeceğim. Ona göre mahallelerde proje üreteceğiz. Mutlu insanların yaşadığı bir kent yaratacağız. Derince’nin bir vizyonu ve misyonu yok. Yani ‘Derince’ denildiğinde insanların aklına bir şey gelmiyor. Biz 5 yıllık yönetimimizde Derince’ye bir kimlik kazandıracağız. Kültür kenti mi, sanat kenti mi, liman kenti mi, turizm kenti mi bu çalışmaları bitirdikten sonra Derince’ye bir kimlik koyacağız. Derince’deki halkın tamamına dokunacağız. Derince’yi,  küçükten, büyüğe her vatandaşın kendini mutlu hissedebileceği, sanatla uğraşabileceği, spor yapabileceği bir sanat, kültür, spor merkezine dönüştüreceğiz.

“SORUNLARI BİRİNCİ ELDEN ÇÖZECEĞİZ”

77BC9E69-0A5A-4FF3-BAA2-D3D406573137

Bunun yanında Derince’yi yatırım merkezi, çekim merkezi yapacağız. Şimdi biz çıkıp Derince’de bir fabrika açamayız ama fabrikanın gelmesini, üniversitenin, otellerin, hastanelerin, özel okulların Derince’ye gelmesini sağlayacağız. Biz halkın öncelikli sorunlarını tespit edeceğiz, bu sorunları direk sokaktan başlayarak birinci elden çözeceğiz. Mutlu insanların yaşadığı bir kent yaratmak en büyük hedefimiz olacaktır. Bunu başarabileceğimize inanıyorum. Çünkü şu andaki anlayış tamamen ‘ben yaptım oldu’ anlayışı hakim , halk bu sürecin içinde hiç yok. Bunu yaptığımızda da ‘Bak Derince’de belediye var’ dedirteceğimize, bir sene sonra insanların bunu diyeceğine, Türkiye’nin başka yerlerinde de örnek gösterileceğimize kesinlikle inanıyorum. Derince’nin, hizmete aç olduğunu, buna insanların ihtiyacı olduğunu düşündüğüm için özellikle Derince’yi tercih ettim.

 

Mesela diyoruz İzmit in pişmaniyesi var, Kandıra’nın yoğurdu ama Derince deyince aklımıza Çenesuyu gelmiyor..

Çünkü çenesuyu ile ilgili hiçbir şey göremezsin kentte. Kentin girişinde tek bir tabela bile yok, burası bir su şehridir, suyu meşhurdur diyemezsin.Bununla ilgili ne bir festival yapılmış, ne bir tanıtım yapılmış. Terk edilmiş bir kent adeta. Yapacağımız çok şey var, zaten bu yüzden aday olduk.

“DERİNCE’DE SEÇMENİN TAMAMINA ULAŞACAĞIM”

DFB9A9FC-1BC7-4C84-AC06-809249E5758E

Derince’deki tüm seçmenlere ulaşabileceğinize inanıyor musunuz?

Ben zaten sivil toplum içinden gelen, 2 dönem baro başkanlığı yapan, 30 yıldır da Derince’ de yaşayan bir insan olarak tüm seçmene ulaştım.  Aynı zaman Derince Birlikspor’un 5 yıl  başkanlığı yaptım. Diğer spor birlikleriyle de yakınım . Yani toplumun bütün kesimleri ile her zaman yakın ilişki içerisinde olduk, adaylık sürecimiz de bu kitlelerin talebi üzerine gerçekleşt.  Toplu halde ulaşmak çok kolay ben şuanda bir çoğunu çok iyi tanıyorum. Ama fiziksel olarak herkese ulaşmaya çalışıyorum. Aday olduğum  ilk zamanlarda  gazeteci arkadaşlarımız sordu;”Nasıl seçimi kazanacaksınız” diye. İlk ağzımdan çıkan cümle şuydu; “Derince ‘deki  100 bin seçmenin tamamına ulaşarak kazanacağım.” Ulaştığım,  görüştüğüm projelerimi anlattığım herkesten çok iyi destek alıyorum. Sadece 100 bin kişiye fiziksel olarak ulaşacak mıyım, ulaşamayacak mıyım  kaygısını yaşıyorum. Çünkü ben seçmenlere ‘Merhaba’ deyip geçmek istemiyorum,nitelikli zaman ayırmak istiyorum. Umarım hedefimizi tuttururuz. 100 bin kişiye merhaba demek yerine, 10 bin kişiye kendimi anlatmayı önemli görüyorum. Şuanda da çok doğru bir yoldayız; bazen birebir üç kişiyle, bazen beş kişiyle, bazen de bir kişiyle 2 saat konuştuğum oluyor. Ama bunun daha verimli olduğunu düşünüyorum. Çünkü  o kişiler bize inandıktan sonra, bizim için  o da çalışmaya başlıyor.

“DOĞAL İTTİFAK OLUŞTURDUK”

ADC581EC-D30B-4960-8DDF-AC3A9D64B6DF19F2601A-C979-49E2-8F29-0FFE7ECB2F13

Şuan ittifak gündemde biliyorsunuz;  siz  Derince’de ittifakı nasıl değerlendiriyorsunuz, bir ihtiyaç var mı ?

Ben Derince’de ittifak çoktan yapmıştım zaten. Halk adımızı ittifak olarak verdi. Bütün partilerin seçmeniyle halkın tabanında bir ittifak oldu. Derince’de dolaşırken bir ittifak adayı gibi karşılanıyorum.

Doğal ittifak  oluşturdunuz yani…

Doğal ittifakı biz Derince’de kurduk ve o ittifak üzerinde gidiyoruz. Bütün partililerle üstelik sadece  cumhur ittifakı,  millet ittifakı değil bütün ittifakları kurmuşuz. Dolayısıyla benim için ittifak  çok önemli değil. Biz zaten bunu tamamen kurmuşuz, o şekilde gidiyoruz. Ben sokakta gezerken parti rozetimle gezmiyorum, insanlarda bunun farkında, ben zaten onun için aday oldum. Hizmet üretirken de bu şeklide üreteceğiz. Bütün Derince’nin adayıyım.(Flaş kocaeli)

Etiketler: / / / / /

Kılıçdaroğlu,CHP’li belediyelerde asgari ücretin 2 bin 200 TL olacağını açıkladı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçaroğlu TBMM’de bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmasında 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren bütün CHP’li belediyelerde asgari ücretin...
Emin Çölaşan ve Necati Doğru’nun da aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında ‘FETÖ’ye üye olmamakla birlikte örgüte yardım’ suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis istemi…
Sözcü gazetesi yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru ile gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi...
TBB, İnsan Hakları Onur Ödülü’nü Tahir Elçi’ye verdi…
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, İnsan Hakları Onur Ödülü’nün Tahir Elçi’ye verilmesinin kararlaştırıldığını duyurdu. Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından...
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri : Türkiye’de artık koruncak değil kurulacak bir demokrasiden bahsediyoruz.
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ‘Olağanüstü Koşullarda Yerel Seçim ve Demokrasi’ başlıklı panelde ittifak olanaklarını değerlendirdi. Emek ve demokrasi güçlerinin...
Meral Akşener : Her seçim yaklaştığında, sandıktan ‘başörtüsü’ tartışması çıkarmaktan vazgeçin.
AKP’nin her seçim Öncesi alevlendirmeye çalıştığı ‘başörtü’ tartışmasına İYİ Parti lideri Akşener’den ‘Kadınlarımızdan ve başörtüsünden elinizi çekin’ uyarısı geldi.  ...
Saadet Partisi:Üretim ekonomisi ile, Asgari ücret yoksulluk sınırına çıkarmak mümkün…
İstanbul’daki bir toplantıda konuşan Karamollaoğlu, “Asgari ücretin kademeli olarak yoksulluk sınırına çıkarılması gerekiyor. Ekonomimiz üreten bir hale gelirse, bu da birkaç...
MHP 12’si il olmak üzere 152 adayını daha açıkladı..
MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) 12′si il olmak üzere 152 belediye başkan adayını daha açıkladı. Buna göre MHP’nin 31 Mart 2019...
Sezgin Tanrıkulu:16 yıllık Ak Parti iktidarının oldukça kabarık ve karanlık olan “Hak İhlalleri Karnesi”ni çıkarttık…
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu‘nun hazırladığı “AKP İktidarının Hak İhlalleri Karnesi” isimli raporuna göre 2002- 2018 yılları arasında 47 bin 910 kişinin...
Kadir Gökmen Öğüt: Kadıköy‘ ün Her köşe başının sanat yeri olduğu bir ilçe hayalim…
  Kadıköy, kültür ve sanatla anılacak CHP Kadıköy’den başkan aday adayı eski vekil Öğüt, ‘Yaşanabilir Kadıköy’ hedefiyle kampanya yürütüyor.  ...
TÜSİAD : Reel sektör önünü göremiyor. Eğer iflaslar başlarsa durum daha da kötüye gider..
TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Konkordato ilan eden şirketlere her gün bir yenisi ekleniyor. Moraller bozuluyor. Reel sektör...
ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson,Trump’ı anlattı:Disiplinsiz, okumayı sevmeyen….
Amerikan CBS televizyonuna konuk olan eski bakan, gazeteci Bob Schieffer’e Trump’ı anlattı. ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD Başkanı...
Erdoğan’dan ‘Sarı Yelekliler’ eleştirisi: Avrupa demokrasi ve insan hakları dersinden sınıfta kaldı..
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa’nın başkenti Paris başta olmak üzere üç Avrupa kentinde düzenlenen Sarı Yelekliler protestolarına ilişkin açıklamasında Avrupa...
Bugün yapılan seçimde 18 yıldır CDU liderliğini yürüten Merkel’in yerine seçilen AKK’i  tanıyalım…
Almanya’daki 18 yıldır Angela Merkel’in liderliğinde bulunan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi bugün yeni lideri olarak Annegret Kramp-Karrenbauer’i seçti. Adının...
CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan: İş adamlarımız intihar ediyor,Fabrikalar tek tek kapanıyor.
CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan: İş adamlarımız intihar ediyor,Fabrikalar tek tek kapanıyor. CHP KOCAELİ MİLLETVEKİLİ TAHSİN TARHAN: BURSA‘DA “EKONOMİK KRİZ’İN...
Dünyada ilk:Tüm toplu taşıma araçları yazdan itibaren ücretsiz olacak..
Lüksemburg, dünyada toplu taşıma araçlarının tamamen ücretsiz olduğu ilk ülke unvanını alacak. Ülkede, önümüzdeki yazdan itibaren bütün tren, tramvay ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ