KOCAELİ GERÇEK HABER SİTESİ -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Can Dündar,Londra’da Avrupa’lı Liderlere ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Sert Çıkıştı : Erdoğan’dan başka bir Türkiye’de var,ve onlar şimdi Varoluş Mücadelesi veriyorlar…

Can Dündar,Londra’da Avrupa’lı Liderlere ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Sert Çıkıştı : Erdoğan’dan başka bir Türkiye’de var,ve onlar şimdi Varoluş Mücadelesi veriyorlar…
  • 08.07.2016
  • Can Dündar,Londra’da Avrupa’lı Liderlere ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Sert Çıkıştı : Erdoğan’dan başka bir Türkiye’de var,ve onlar şimdi Varoluş Mücadelesi veriyorlar… için yorumlar kapalı
  • 300 kez okundu

Can Dündar Londra’da Avrupalı Liderlere ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sert çıkıştı..”Umarım Avrupa Türkiye’nin faşist bir rejime düşmesine izin vermeden demokratik güçlerle birlikte olmayı seçer. Yoksa kaybeden sadece Türkiye değil, Avrupa ve Dünya da olacak.”

Gazeteci Yazar Can Dündar, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen saldırının, kendisinin hapse girmesine neden olan haber ile doğrudan ilgili olduğunu söyleyerek “Türkiye’nin yanlış politikalarının ülkeyi felaketleri sürüklediğini söylemek zorundayım” diye konuştu.

Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni, gazeteci yazar Can Dündar Londra’da faaliyet gösteren düşünce kuruluşu Türkiye Araştırmaları Merkezi’nin (CEFTUS) İngiltere Parlamentosu’nda düzenlenen toplantısında konuştu.

Konuşmasına “Buraya dünyanın en büyük gazeteci hapishanesinden geliyorum. 40 gazeteci şu anda hapiste. Çin ile yarışıyoruz” diye başlayan Can Dündar, Türkiye’nin mültecilerle ilgili AB ile yaptığı anlaşmayı, Türkiye’nin AB müzakereleri ile ilgili sürecini ve İngiltere’nin referandum sonucunu değerlendirdi.

Tutuklandığı günlerde Türkiye’nin mülteciler konusunda Avrupa Birliği ile müzakereler gerçekleştirdiğini ancak bu zirvenin çok kirli bir anlaşmadan ibaret olduğunu söyleyen Dündar, bu zirveden tam tersine Türkiye’nin tam üyeliği sürecinde yasaların demokratikleşeceği yönünde beklentileri olduğunu ifade etti.
Erdoğan mültecileri koz olarak kullandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mültecileri AB’ye karşı koz olarak gösterdiğini savunan Dündar, Erdoğan’ın Antalya’da düzenlenen G20 zirvesinde AB ile mülteciler üzerinden pazarlık yaptığını ve bu görüşmeden 10 gün sonra kendilerinin tutuklandıklarını dile getirdi

AVRUPA BİRLİĞİ ASLINDA BIR BÜYÜK HAYALDI

Can Dündar şöyle devam etti: “Bu anlaşma, AB tarihinin en utanç verici anlaşmalarından biridir. AB, kendi sınırlarını korumak için bütün bildiği, inandığı değerlerden vazgeçti. Tabi ki referandum sonucunu da buna katmak lazım. Korkular söz konusu olunca Avrupa’nın nasıl temel değerlerinden vazgeçtiğini gördük. Bu bizim gibi batılı değerlerle yetişmiş insanlar için hayal kırıklığı. Bizim için Avrupa aslında bir büyük bir hayaldi.”
Mustafa Kemal Atatürk’ün batılı ülkelerle savaşıp onları yense bile, Türklerin kendi tarihlerini unutmamaları, aynı zamanda batı medeniyetini Türklere alıştırmak gibi bir çabası olduğunu dile getiren Dündar, Türkiye’nin şimdi ise batıya doğru değil; doğuya doğru kayan bir kimlik üzerine inşaa edildiğini savundu.

“ERDOĞAN SÖYLEDIKLERIYLE BİRÇOK AVRUPALI LIDERI VE LIBERALLERI KANDIRMAYI BAŞARDI

Dündar: “Tren doğuya doğru gidiyor, biz içinde batıya doğru koşuyoruz. AB üyeliği Türkiye demokrasisi için önemliydi. Biz hapishanede işkence görmediysek bu AB’nin etkileri sonucu oldu. Türkiye olarak Avrupa kapılarını koruduk yıllarca. Tam üyelik meselesine gelince Avrupa daha beklememiz gerektiğini söyledi. Oldukça da bekledik ancak iyi bir muamele görmedik. Şimdi de Cameron tarafından 3000 yılına randevu verildi. Bu, AB ile iplerin koptuğunu gösteriyor. Türkiye hızla doğuya doğru gidiyor. Aslında Erdoğan bunun böyle olduğunu çok önceden söylemişti. ‘Demokrasi bizim için amaç değil, araçtır; zamanı geldiğinde trenden ineriz’ demişti. Sanırım Erdoğan için trenden inme vakti geldi. Bu niyeti baştan biliyorduk. Erdoğan söyledikleriyle birçok Avrupalı lideri ve liberalleri kandırmayı başardı.

Orduyu siyasetten uzaklaştırdı. Böylece hem Avrupa’nın desteğini aldı, hem de sorunu ortadan kaldırdı; ve orduyu bertaraf ettikten sonra yerine polis gücünü koydu. Süngü yerine copla dayak yemeğe başladık. Şimdi Avrupa nasıl bir liderle müzakere ettiğini anlamıştır. Erdoğan’ın elinde şimdi çok önemli bir anahtar var. ‘Kapıları açarsam gününüzü görürsünüz’ diye Avrupa’yı tehdit ediyor. Avrupa Birliği de “aman açma parası neyse verelim” diyor. Vize serbestisi vermek istiyor. Türkiye’nin çoktan hak ettiği bir hak yeni bir şey gibi masaya sunuluyor. Vize özgürlüğü ne anlama gelir, bilemiyorum; kendisi özgür olmayan bir ülkenin vizesi özgür olsa ne olur, bilemiyorum. Baştan beri bu anlaşmanın yalan olduğuna inanıyorum. Ne Türkiye önemli yasaları değiştirmeye hazır, ne de AB bu serbestiyi vermeye razı. Bu iki yasa da Erdoğan’ın iktidarına hizmet ediyor”

TÜRKİYE SADECE ERDOĞAN’DAN IBARET DEĞIL,BAŞKA BIR TÜRKIYE’DE VAR.İNSAN HAKLARINA,LAİKLİĞE VE DEMOKRASIYE INANAN  VE VE O TÜRKIYE’DE YAŞAYANLAR ,ŞİMDİ  BIR VAROLUŞ  MÜCADELESI VERIYORLAR.AVRUPA’YI KARŞI CEPHEDE GÖRMEKTEN DOLAYI BÜYÜK BIR HAYAL KIRIKLIĞI İÇİNDELER.

Hapse girmesine neden olan haberin yalanlanmadığını hatırlatan Can Dündar, bölgeye silah yardım eden ülkenin sadece Türkiye olmadığını, diğer ülkelerin de oradaki savaşı tetiklediklerine dikkat çekti. Dündar şöyle devam etti: “Şimdi Avrupa olarak çaresizlikten kaçan bu insanları kendi kıtanıza almak istemiyorsunuz. Türkiye’ye para vererek kiraladığınız toprağa hapsetmek istiyorsunuz ve bununla birlikte Türkiye’deki antidemokratik yasalara göz yumuyorsunuz. Bu büyük bir hayal kırıklığı. Türkiye sadece Erdoğan’dan ibaret değil, başka bir Türkiye de var. İnsan haklarına, laikliğe ve demokrasiye inanan ve o Türkiye’de yaşayanlar şimdi bir varoluş mücadelesi veriyorlar. Avrupa’yı karşı cephede görmekten dolayı büyük bir hayal kırıklığı içindeler.

Hapishanedeyken yaşadığım hayal kırıklığı da buydu. Batılı değerler için batılı işgalcilerle savaşan bir ülkeden geliyoruz; aynı batılı değerler için yine batılılarla savaşmaya hazırız. En büyük düşman Avrupa. Mültecilerden, AB’nin işgalinden, Müslümanların çoğalmasından korkuyoruz. İngiltere’deki son referandumda da korkular kazandı. Türkiye’deki baş mücadelemiz de kendi korkularımız öncelikle. Umarım Avrupa Türkiye’nin faşist bir rejime düşmesine izin vermeden demokratik güçlerle birlikte olmayı seçer. Yoksa kaybeden sadece Türkiye değil, Avrupa ve Dünya da olacak.”

 

Hapishanedeyken yaşadığım hayal kırıklığı da buydu. Batılı değerler için batılı işgalcilerle savaşan bir ülkeden geliyoruz; aynı batılı değerler için yine batılılarla savaşmaya hazırız. En büyük düşman Avrupa. Mültecilerden, AB’nin işgalinden, Müslümanların çoğalmasından korkuyoruz. İngiltere’deki son referandumda da korkular kazandı. Türkiye’deki baş mücadelemiz de kendi korkularımız öncelikle. Umarım Avrupa Türkiye’nin faşist bir rejime düşmesine izin vermeden demokratik güçlerle birlikte olmayı seçer. Yoksa kaybeden sadece Türkiye değil, Avrupa ve Dünya da olacak.”

AVRUPA ÇIKARLARINDAN BAŞKA BİR ŞEY DÜŞÜNMÜYOR

Türkiye’nin gözünde Avrupa’nın itibarını kaybettiğini ve Türkiye’de AB üyesi olmama taraftarlığının daha baskın olduğunu dile getiren Dündar; “İngiltere’deki AB referandumundan sonra Türkiye’nin İsrail ve Rusya ile ilişkilerini geliştirmesi Türkiye’nin daha çok coğrafya ortaklığını aradığını ve yüzünü doğuya döndüğünü gösteriyor. Avrupa’daki vizyon eksikliğini de hayretle izliyorum. Türkiye gibi bir ülkeyi kaybetmenin başka bir anlamı var. Türkiye yerküre üzerinde Müslüman çoğunluğa sahip laik sistemi benimseyen yegane ülke. Türkiye İslam’ın demokratik yüzünü AB’ye gösterebilecekti aynı zamanda İslam dünyasındaki Avrupa şüpheciliğini de önlemiş olacaktı. Şimdi Avrupa deyince çıkarlarından başka bir şey düşünmeyen bir kıta geliyor. Büyük bir fırsatı kaçırdığınızı düşünüyorum” diye konuştu.

Avrupa’nın Türkiye karşı tavrı ve bugünlerdeki gelecek arayışı konusuna da değinen Dündar, DHA’ya yaptığı açıklamada İngiliz parlamentosunda konuşuyor olmaktan büyük mutluluk duyduğunu gündemin bu kadar yoğun olduğu, Avrupa’nın tüm dikkatini Londra’ya çevirdiği bir dönemde İngiltere Parlamentosu’nda sesini duyurmanın çok güzel bir duygu olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE’NİN CİDDİ GÜVENLİK ZAFİYETİ VAR “

İstanbul Havalimanında yaşanan terör saldırısı nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu da ifade eden Dündar, “Son bir yılda on ikinci büyük saldırı. Bunları çok büyük üzüntü ve kaygıyla izliyorum. Terör bütün dünyanın sorunu ama özelde Türkiye’nin ne yazık ki ciddi güvenlik zafiyeti olduğunu ve zamanında yapılan kimi yanlış işbirliklerinin bugün bu sonucu hazırladığını düşünüyorum” dedi.

Türk basını ağır baskılar altında olduğunu ve bu baskılar altında Cumhuriyet olarak seslerini duyurmaya çalıştıklarını da söyleyen Dündar, “Tehditler , şantajlar, hapislikler , saldırılar altında çalışma yürütmeye çalışıyoruz. Sansürlere rağmen yayınımıza devam etmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Basın özgürlüğü konusunda uluslararası dayanışmanın önemini de vurgulayan Dündar, “Basın özgürlüğü çok önemli. Bunun için İngiliz meslektaşlarımızla da aynı zamanda dayanışma içinde olmak için onlarla görüşmeye geldim” dedi.

Etiketler: / / / / / /

CHP “İSTİFA” dedi…
Ankara’da 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan tren kazasıyla ilgili  bir gazetecinin sorusuna “Sinyalizasyon sistemi demir yolu işletmeciliği için olmazsa...
CHP Üst düzeyden Mehmet Tüm’ü ziyaret ederek VEFA’ya VEFA gösterdi…
CHP’den VEFA’ya  VEFA… Eski Balıkesir CHP milletvekili ve PM üyesi Mehmet Tüm 19 Kasım 2018  sabah saatlerinde CHP Edirne milletvekili ...
MHP Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır :  Üç hilalli bayrağımızı Gebze Belediyesi’ne dikeceğiz,Gebze kazanacak.
MHP Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır, partililer tarafından meşalelerle karşılandı. MHP Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır, Beylikbağı Bölge Başkanlığı...
Yargıtay, ‘kadının o saatte ne işi var’ savunmasına indirim yolunu kapattı..
Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi, halk otobüsüne 23.00’te binen kadına tecavüz edip çıplak fotoğraflarıyla tehdit eden şoför İbrahim Tuncay’a verilen 34...
Bilim insanları yaşlanmaya çare arıyor.Peki insan ömrü ne kadar uzatılabilir?
Dünyanın her köşesinde bilim insanları yaşlanmaya çare arıyor.Bunun için üç boyutlu yazıcılarda organ üretiminden vücuttaki mikrobiyomu değiştirme yoluyla yaşlanmayı önlemeye...
Gürsel Tekin : Kesinlikle Kazanıyorum,iddiam somut verilere hesaplara dayanıyor…
CHP ile İYİ Parti’nin yerel seçimlerde işbirliği için el sıkışmasının ardından gözler CHP’nin İYİ Parti’nin aday çıkarmayacağı Ankara ve İstanbul’da...
Başka bir ülkeye göç etmek isteyenlerin oranı artıyor..
  Avrupa’da 2015 yılında göçmen krizinin ortaya çıkması birçok ülkede derin siyasi çalkantılara yol açtı. Özellikle Almanya ve Avusturya’da göçmen...
Almanya’da 2018  yılın ilk 9 ayında Müslümanları hedef alan 578 suç işlendi, 40 kişi yaralandı
Almanya’da 2018’in ilk dokuz ayında Müslümanları hedef alan 578 suç işlendiği ve 40 kişinin yaralandığı bildirildi. Suçlar arasında yaralamanın yanı...
Kemal Kılıçdaroğlu, Flormar işçilerini ziyaret etti : Kadınlar bir şeye itiraz ediyorlarsa, mutlaka sonucunu alırlar..
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan ve 213 gündür fabrika önünde eylem yapan işçilere destek ziyaretinde...
Merkez Bankası faiz indirimine gitmedi.!!
Merkez Bankası, yılın son PPK toplantısında faizlere dokunmadı. DW Türkçe’ye konuşan uzmanlara göre, MB bu adımıyla hükümet açıklamalarının aksine enflasyonda...
Bahçeli : Kazaya neden olan hususlar açığa çıkarılsın..
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara’daki tren faciasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Bahçeli şunları kaydetti: “Bugün sabah erken saatlerde...
Kılıçdaroğlu gününü işçilere ayırdı,önce DİSK ardından Gebze’de…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nu ve Flormar işçilerini ziyaret edecek. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 13...
Pentagon : Fırat’ın doğusuna yapılacak herhangi bir askeri harekat kabul edilemez…
ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik tek taraflı herhangi bir askeri harekatın endişe verici ve kabul edilemez olduğu...
Akşener-Kılıçdaroğlu anlaştı :Türkiye  Bahar’ı yakalayacak,güzel şeyler olacak…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak açıklama yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu...
Savaş “sağlık sorunudur”diyen  hekimler,hakim karşısına çıkacaklar…
TSK’nın Afrin operasyonu sırasında “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” açıklamaları nedeniyle haklarında dava açılan TTB yöneticileri 27 Aralık’ta hakim karşısına...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ