KOCAELİ GERÇEK HABER SİTESİ -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Gamze Akkuş İlgezdi sordu,Adalet bakanlığı “Hasta mahpus” acı gerçeğini açıkladı..

Gamze Akkuş İlgezdi  sordu,Adalet bakanlığı “Hasta mahpus” acı gerçeğini açıkladı..
  • 09.05.2017
  • Kapalı
  • 204 kez okundu

CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Gamze Akkuş İlgezdi’nin talebi üzerine, Adalet Bakanlığı, hasta mahpuslara ilişkin son verileri açıkladı.

Son iki yılda ağır hastalığı nedeniyle ceza tehiri için başvuruda bulunan mahpus sayısını 171 olarak açıklayan Adalet Bakanlığı, ceza tehiri uygun görülen ancak henüz tahliye edilmeyen hasta mahpus sayısının ise 841 olduğunu belirtti.

Cezaevlerinden tahliye edilemeden hayatını kaybeden hasta mahpus sayısı 451 olarak açıklanırken, 2013 yılından bu yana, hastalığına rağmen, toplum güvenliği gerekçesiyle tahliye edilmeyen 1 mahkûmun da hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Hapishanelerde ağır hastalığına rağmen, “toplum güvenliği” gerekçe gösterilerek tahliye edilmeyen 9 mahkûm daha bulunuyor.

CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Gamze Akkuş İlgezdi’nin bilgi edinme talebini yanıtlayan Adalet Bakanlığı, hasta mahkûmlara ilişkin son verileri açıkladı. Çarpıcı rakamlara yer verilen Bakanlık kayıtları, hapishanelerdeki hasta mahpus gerçeğini gün yüzüne çıkardı.

841 MAHPUS TAHLİYE İÇİN BEKLİYOR

Ağır hastalığı nedeniyle tahliye edilmeyi bekleyen mahkûm sayısındaki artışın dikkat çektiği Bakanlık kayıtlarına göre, 2017 yılı şubat ayı itibarıyla, Adli Tıp Kurumu raporuyla ağır ve sürekli hastalığı belgelenen mahpus sayısı; 31’i kadın, 810’u erkek olmak üzere, 841’e ulaştı.

Cumhuriyet Başsavcılıkları aracılığıyla ceza infaz kurumları tarafından yapılan bildirimlere göre hastalığı sebebiyle tahliye edilmeyi bekleyenlerin 795’i hükümlü, 46’sı ise tutuklu. 2013’te 63 olan bu rakam, son 5 senede, ağır hastalık nedeniyle tahliye edilmeyi bekleyen hükümlü ve tutuklu sayısında, yüzde 1.235 oranında artış yaşandığını ortaya koyuyor.

IMG_3989

HASTA MAHPUS SAYISI ARTIYOR

Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı veriler, hasta mahpus sayısının, tahliye edilmeyi bekleyenlerle sınırlı olmadığını ortaya koyuyor. Ceza İnfaz sisteminin kanayan yarası olan, hasta mahpuslara her geçen gün yenileri ekleniyor.

5275 sayılı Kanunun 16/6maddesi kapsamında hastalığı nedeniyle ceza tehir işlemleri için, yeni başvuruda bulunan hükümlü ve tutuklu sayısı, 2017 yılı şubat ayı itibarıyla 171’e ulaşmış durumda.

Cumhuriyet Başsavcılıkları aracılığıyla ceza infaz kurumları tarafından yapılan bildirimlere göre sadece son 2 senede, hasta olduğunu beyan ederek, ceza tehiri için Adli Tıp Kurumuna başvuruda bulunan mahpus sayısı yüzde 149 oranında artış göstererek, 49’dan 122’ye yükseldi.

Hali hazırda, Adli Tıp Kurumunda ceza tehir işlemleri başlatılan 171 mahpusun, 132’si hükümlü, 39’u ise tutuklu. Söz konusu mahpusların, 6’sı kadın, 165’i ise erkek.

ÖLÜME MAHKÛM 1086 MAHPUS

Adalet Bakanlığı, her ne kadar, “ceza tehiri için, En az 3 hekim imzalı sağlık kurulu raporu düzenlenen tüm devlet veya üniversite hastanelerinin raporları kabul edilmektedir” açıklamasını yapsa da, Adli Tıp Kurumu tarafından ceza tehiri için uygun görülmeyen raporların sayısındaki artış dikkati çekiyor.

Son 5 senede ceza tehiri için tam teşekküllü devlet veya üniversite hastanelerinden, ağır hastalıklarına ilişkin rapor almalarına karşın, talepleri Adli Tıp Kurumu tarafından uygun bulunmayan mahpus sayısı korkutucu boyutlara ulaşmış durumda.

Adalet Bakanlığı’nın hasta mahpuslara ilişkin paylaşmış olduğu veriler, hapishanelerde ölümü bekleyen bin 86 kişi olduğunu ortaya koyuyor.

Cumhuriyet Başsavcılıkları aracılığıyla, ceza infaz kurumları tarafından yapılan bildirimlere göre sadece 2017 yılının ilk iki ayında, ceza tehiri Adli Tıp Kurumunca uygun görülmeyen hükümlü ve tutuklu sayısı 69 oldu.

Başka bir deyişle, bin 86 mahpus adeta ölümü bekliyor.

IMG_3990

451 MAHPUS HAYATINI KAYBETTİ

Ceza İnfaz sistemindeki sorunlar ve bürokratik işlemlerin yavaşlığı ağır hasta olan tutuklu ve hükümlülerin hayatını tehdit ediyor.

Cumhuriyet Başsavcılıkları aracılığıyla, ceza infaz kurumları tarafından yapılan bildirimlere göre son beş senede ağır hasta olduğu Adli Tıp Kurulunca belirlenmesine karşın, ceza tehir işlemleri gerçekleştirilmeden hayatını kaybeden mahpus sayısı 451’e ulaştı.

Kayıtlara göre, en fazla hasta mahpus ölümü 2016 yılında gerçekleşti. Ceza Tehiri için bekleyen 172 tutuklu ve hükümlü, güneşi göremeden hapishanede hayatını kaybetti.

2017’nin yılının ilk iki ayında ise, haftada yaklaşık 3 mahpusun, hastalığı nedeniyle, tahliye edilmeyi beklerken hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Adalet Bakanlığı verilerine göre son beş senede hastalığı nedeniyle hapishanede hayatını kaybeden tutuklu ve hükümlülerin 11’i kadın, 440’ı ise erkekti.

Hastalığı nedeniyle hapishanede hayatını kaybeden mahpusların yıllara göre dağılımı şu şekilde oldu:

2013 yılında 51,

2014 yılında 63,

2015 yılında 145,

2016 yılında 172,

2017 yılı ilk iki ayında 20.

CEZA TEHİRİNE “TOPLUM GÜVENLİĞİ” AYARI

Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı veriler, hasta mahpuslara yönelik ceza tehiri için Adli Tıp Kurulu raporunun yeterli olmadığını da ortaya çıkardı.

Söz konusu verilere göre, hayati risk taşıyan veya hayatını tek başına sürdüremeyeceği Adli Tıp Kurumu tarafından belirlenen, ancak Emniyet birimlerince, ilgili savcılıklara “toplum güvenliği için tehlikelidir” yönünde görüş bildirildiği için ceza tehir kararı işleme konmayan 10 mahkûm olduğu ortaya çıktı.

Adalet Bakanlığı verilerine göre bu 10 mahkûmdan 1’i, 15.02.2016 tarihinde hükümlü bulunduğu Amasya Cezaevinde hayatını kaybetti.

832 MAHPUS TAHLİYE OLDU

Adalet Bakanlığının açıkladığı veriler son beş yılda ağır hastalığı nedeniyle tahliye edilen mahpus sayısının ise 832 olduğunu ortaya çıkardı.

Buna göre 162’si 2013; 130’u 2014; 282’si 2015; 224’ü 2016 ve 34’ü 2017 yılında olmak üzere cezaevinden tahliye edilen mahpusların 31’i kadın, 801’i ise erkek tutuklu ve hükümlüydü.

Etiketler: / /

CHP “İSTİFA” dedi…
Ankara’da 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan tren kazasıyla ilgili  bir gazetecinin sorusuna “Sinyalizasyon sistemi demir yolu işletmeciliği için olmazsa...
CHP Üst düzeyden Mehmet Tüm’ü ziyaret ederek VEFA’ya VEFA gösterdi…
CHP’den VEFA’ya  VEFA… Eski Balıkesir CHP milletvekili ve PM üyesi Mehmet Tüm 19 Kasım 2018  sabah saatlerinde CHP Edirne milletvekili ...
MHP Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır :  Üç hilalli bayrağımızı Gebze Belediyesi’ne dikeceğiz,Gebze kazanacak.
MHP Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır, partililer tarafından meşalelerle karşılandı. MHP Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır, Beylikbağı Bölge Başkanlığı...
Yargıtay, ‘kadının o saatte ne işi var’ savunmasına indirim yolunu kapattı..
Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi, halk otobüsüne 23.00’te binen kadına tecavüz edip çıplak fotoğraflarıyla tehdit eden şoför İbrahim Tuncay’a verilen 34...
Bilim insanları yaşlanmaya çare arıyor.Peki insan ömrü ne kadar uzatılabilir?
Dünyanın her köşesinde bilim insanları yaşlanmaya çare arıyor.Bunun için üç boyutlu yazıcılarda organ üretiminden vücuttaki mikrobiyomu değiştirme yoluyla yaşlanmayı önlemeye...
Gürsel Tekin : Kesinlikle Kazanıyorum,iddiam somut verilere hesaplara dayanıyor…
CHP ile İYİ Parti’nin yerel seçimlerde işbirliği için el sıkışmasının ardından gözler CHP’nin İYİ Parti’nin aday çıkarmayacağı Ankara ve İstanbul’da...
Başka bir ülkeye göç etmek isteyenlerin oranı artıyor..
  Avrupa’da 2015 yılında göçmen krizinin ortaya çıkması birçok ülkede derin siyasi çalkantılara yol açtı. Özellikle Almanya ve Avusturya’da göçmen...
Almanya’da 2018  yılın ilk 9 ayında Müslümanları hedef alan 578 suç işlendi, 40 kişi yaralandı
Almanya’da 2018’in ilk dokuz ayında Müslümanları hedef alan 578 suç işlendiği ve 40 kişinin yaralandığı bildirildi. Suçlar arasında yaralamanın yanı...
Kemal Kılıçdaroğlu, Flormar işçilerini ziyaret etti : Kadınlar bir şeye itiraz ediyorlarsa, mutlaka sonucunu alırlar..
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan ve 213 gündür fabrika önünde eylem yapan işçilere destek ziyaretinde...
Merkez Bankası faiz indirimine gitmedi.!!
Merkez Bankası, yılın son PPK toplantısında faizlere dokunmadı. DW Türkçe’ye konuşan uzmanlara göre, MB bu adımıyla hükümet açıklamalarının aksine enflasyonda...
Bahçeli : Kazaya neden olan hususlar açığa çıkarılsın..
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara’daki tren faciasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Bahçeli şunları kaydetti: “Bugün sabah erken saatlerde...
Kılıçdaroğlu gününü işçilere ayırdı,önce DİSK ardından Gebze’de…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nu ve Flormar işçilerini ziyaret edecek. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 13...
Pentagon : Fırat’ın doğusuna yapılacak herhangi bir askeri harekat kabul edilemez…
ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik tek taraflı herhangi bir askeri harekatın endişe verici ve kabul edilemez olduğu...
Akşener-Kılıçdaroğlu anlaştı :Türkiye  Bahar’ı yakalayacak,güzel şeyler olacak…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak açıklama yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu...
Savaş “sağlık sorunudur”diyen  hekimler,hakim karşısına çıkacaklar…
TSK’nın Afrin operasyonu sırasında “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” açıklamaları nedeniyle haklarında dava açılan TTB yöneticileri 27 Aralık’ta hakim karşısına...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ