KOCAELİ GERÇEK HABER SİTESİ -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Milletvekili Tahsin Tarhan Devlet Bahçeli’ye tepki gösterdi,TBMM karıştı…

Milletvekili Tahsin Tarhan Devlet Bahçeli’ye tepki gösterdi,TBMM karıştı…
  • 03.03.2017
  • Kapalı
  • 196 kez okundu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi’ye yönelik kullandığı ‘kılıç artığı’ nitelendirmesi, TBMM Genel Kurulu’nda MHP ile CHP arasında tartışma yarattı.

TBMM Genel Kurulu’nda, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’ye yönelik kullandığı “Bu kalem ve kılıç artığı şahsın MHP’ye menfi tutumu hadi bellidir diyelim; peki AKP’ye dost mu, yoksa hasım mıdır? Bu sorunun cevabı ise belirsizdir” gündeme geldi.

CHP’Lİ TARHAN: IRKÇI, FAŞİST GAYRİİNSANI BİR DEYİM

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Bahçeli’nin gazeteci Selvi’yi eleştirirken Alevi kökenine atıfta bulunarak “kılıç artığı” deyimini kullandığını belirterek, şunları söyledi:
“’Kılıç artığı’ deyimi, kılıç zoruyla Müslüman yapılan ve Türkiye’de özellikle Alevi katliamından sağ kurtulan Aleviler ve ötekileştirilenler için kullanılan, ırkçı, faşist, gayriinsani bir deyimdir. Sayın Bahçeli gibi entelektüel bir liderin bu deyimi kullanması şanssızlıktır, düzeltmesi gerekir. Alevi toplumu gibi, Türkiye’nin diğer renkleri de incinmiştir. Pirler piri Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli ‘İncinsen de incitme.’ diyor ama başka bir şey daha diyor Hünkâr: ‘Yetmiş iki millete bir nazarla bakmayan, halka müderris olsa da Hakk’a asidir.’ Eyvallah.”

 

MHP’Lİ USTA: HİÇ BİR ZAMAN ALEVİLERE KARŞI KULLANILMIŞ DEĞİLDİR

Bu sözlere yanıt MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta’dan geldi. Usta, birkaç gündür Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi’nin MHP’yle ilgili bazı değerlendirmelerde bulunduğunu ifade etti

Bu değerlendirmelerden birinde Selvi’nin “AK Parti açısından MHP iki ucu keskin bıçak çünkü AK Parti’nin çok önemli bir Kürt seçmeni var. Kürtlerden oy alan iki parti var, biri HDP, biri AK Parti” dediğini kaydeden Usta, “ Daha sonra da çıtayı biraz daha yükselterek ‘AK Parti önemli oranda Kürt seçmene sahip olduğu için MHP’yle mesafesinde dikkatli olması lazım.’ gibi, böyle tamamen ayrıştırmaya yönelik, bin yıllık kardeşliği bozmaya yönelik ve MHP’nin Kürt düşmanı göstermeye yönelik değerlendirmelere ilişkin bir eleştiride bulunuyor “ dedi.

Bahçeli’nin kullandığı ‘kılıç artığı’ ifadesiyle ilgili de Usta, şunları söyledi:

“’Nedir diye kılıç artığı ben de baktım. ‘Kılıç artığı’ ifadesi, Türk tarihinde savaş ve fetihlerden sonra geride kalan zevata verilen bir isim, bir tanımlama. Bunu bazen de böyle, bir soykırım şeklinde de kullanıyorlar. Hiç öyle bir şey değil. Savaş ve fetihten sonra geride kalanlar için bir tanımlama, sosyolojik bir ifade. Hiçbir zaman bu ifade Alevilere karşı da kullanılmış değildir.

ALEVİLER BU TOPRAKLARIN SAHİPLERİDİR

Bakın, burası çok önemli: Aleviler bu toprakların sahibidir, asıl sahibidir, bu vatanın sahibidir. Bunlar için MHP Genel Başkanının hiçbir şekilde böyle bir ifade kullanması söz konusu olamaz. Bizim buradaki kastımız yani ayrıştırmak, birilerini dışlamak, birilerine bir şeyler ifade etmek değil, tam tersine, kardeşliği pekiştirmeye yönelik olarak söylenmiştir ve MHP’nin herhangi bir etnik kökenli vatandaşımızın düşmanı gibi göstermeye yönelik yapılan şiddetli bir eleştiridir. Dolayısıyla, bu bağlamından koparılmıştır. Bunu düzeltmek lazım. Tekrar söylüyorum: Aleviler bizim kardeşlerimizdir, Aleviler bu toprakların sahipleridir. Onlara ‘kılıç artığı’ ifadesi kullanılması hiçbir şekilde doğru değildir ve bu ifade onlara karşı da kullanılmış bir ifade değildir.”

CHP’Lİ ÖZEL: SOSYOLOJİK VE KIRICI BİR TERİM

Bunun üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ‘kılıç artığı’ ifadesinin kırıcı bir terim olduğunu ifade ederek, “Bir fetihten sonra geride kalanlar, kılıçtan geçirilmemiş olanlar ve kaçmış, kurtulmuş olanlar için kullanılan ve çoğu zaman soykırımlar, çoğu zaman bir yerdeki bir etnik grubu ya da bir mezhebi ortadan kaldırma iradesinin başaramadığı, geride bıraktıkları için kullanılan sosyolojik ve kırıcı bir terim” diye konuştu.

MHP’Lİ YURDAKUL’DAN CHP’Lİ ÖZEL’E: SELVİ’Yİ SAVUNMAYA BAŞLADI

CHP’li Özel’in konuşması sırasında CHP ve MHP arasında tartışmalar da yaşandı. Bu tartışma tutanaklara şöyle yansıdı:

Özgür Özel (CHP)- …Herhâlde Abdülkadir Selvi, Milliyetçi Hareket Partisini, bizi rahatsız ettiğinin onda 1′i kadar rahatsız edecek yazı bugüne kadar yazmamıştır ama ne kadar şok edici olursa olsun, ne kadar rahatsız edici olursa olsun bir köşe yazarına…

Ahmet Selim Yurdakul (MHP)- Selvi’yi savunmaya başladı.

Özgür Özel- Bakın, Abdülkadir Selvi’yi savunmak burada bana düşüyorsa ben bir şey demeyeceğim…

Ahmet Selim Yurdakul: Bravo! Sana düştü herhâlde.

Özgür Özel — …ama elbette bir yurtsever olarak da, bir sosyal demokrat olarak da görüşü ne olursa olsun hiçbir köşe yazarına bu ifadeler kullanılmamalıdır.

Mevlüt Karakakaya (MHP)- Görüşle alakası yok, resmen fitne.

ÖZEL: SELVİ’NİN ÖZELLİKLE KENDİ ÖZ BENLİĞİ ÜZERİNDEN…

Özgür Özel- Sayın Abdülkadir Selvi’nin özellikle kendi öz benliği üzerinden bir çağrışım yapabilecek bu ifade rahatsızlık yaratmıştır.

Ahmet Selim Yurdakul- Vay, CHP Abdülkadir Selvi’nin görüşlerini savunuyor, bravo!

Mevlüt Karakaya- Devlet Bahçeli “Bin yıllık kardeşliği bozanın, değil bu dünyada, öbür dünyada da elim yakasında olacak.” diyor.

TEHDİT, HEDEF GÖSTERMEYE VARACAK BU İFADELER YANLIŞTIR

Özgür Özel- Sayın Grup Başkan Vekilinin ifadeleri doğrudur ama bir köşe yazarına tehdit ve onu hedef göstermeye varacak bu ifadelerin bir lider tarafından kullanılması yanlıştır. Bunları kayda geçirmek istedim.

Mevlüt Karakaya- Bu bir çarpıtma, bir fitne…

Özgür Özel- Bize neler yapıyor, neler yapıyor.

Mevlüt Karakaya-Bu hassas dönemde fitneyi de gör o zaman.

Özgür Özel- Bize neler yapıyor onlar.

Ahmet Selim Yurdakul- Ha, onun için savunuyorsun!

Erhan Usta (MHP)- Bakın “kılıç artığı”nın tanımını yaparken de buna “savaş ve fetihlerden sonra kalanlar” dedik. Bir defa, şunu kabul etmek asla mümkün değil: Soykırım ayrı bir şeydir, savaş ve fetih ayrı bir şeydir.

Özgür Özel- Elbette ayrı.

MHP’Lİ USTA: BİRİSİ BİR FİTNE KONE ORTAKA KOYUYOR, DİYOR Kİ…

Erhan Usta- Savaş ve fetih zaruret olduğu zaman yapılır ve bu ülke için hepimiz canımızı veririz. Yani bu mesele… Şimdi, soykırım meselesi ayrı Özgür Bey, bir defa onu karıştırmamak lazım. İkincisi, şimdi tabii burada çok acayip bir durum var. Yani bir yazar ciddi bir şekilde bir ülke içerisinde bir fitne saçıyor ve buna karşı en sert eleştirinin yapılması da çok normaldir, bunu normal karşılamak lazım. Tam tersine, burada ayrıştırmak değil yani bizim ayrıştırmamız değil, ayrıştırmaya, bin yıllık kardeşliği bozmaya çalışanlara bu konuda birisi bir fitne ortaya koyuyor, diyor ki… MHP’yi tamamen Kürt seçmeninin karşısına koyuyor. Burada buna karşı verilmiş şiddetli bir cevap vardır.

Özgür Özel- Bize neler diyorlar ya!

Erhan Usta- Bunu başka bir şekilde değerlendirmek son derece yanlış olur.

Özgür Özel- Şimdi sizin çıktığınız televizyon kanalları bizi savunmuyor. Sayın Başkan, tutanağa geçsin, uzatmayayım. Çünkü şunu ifade edeyim: Birçok arkadaş…

Mevlüt Karakaya- Önce onu bir eleştir.

Özgür Özel- Çok net bir şey söyleyeyim, çok net.

Ahmet Selim Yurdakul- Çok net söylemiyorsun, net söylemiyorsun.

Özgür Özel- Bizi her gün onlarca kanaldan… Şimdi, sizin akşam temsilciler yollayıp konuşma yaptırdığınız iktidar yanlısı o kanallar her gün bizi linç ediyorlar, dünya kadar hakarette bulunuyorlar.

Ahmet Selim Yurdakul- Cevabını ver.

ÖZEL: BİZ CEVABIMIZI DOĞRU BİR ÜSLUP İÇİNDE SÖYLÜYORUZ

Özgür Özel- Ama biz cevabını doğru bir üslup içinde ve bu ülkenin…

Ahmet Selim Yurdakul- Cevabını ver.

Mustafa Elitaş (AK Parti Grup Başkanvekili)- “Yandaş”, “yalaka” diyerek doğru bir üslupla mı veriyorsunuz?

Özgür Özel — …bu atmosferini kaldıracak şekilde söylüyoruz. “Kılıç artığı” da bu açıdan doğru olmamıştır, son kez söylüyorum.

Mevlüt Karakaya- Telefon numaralarımızı vererek hedef göstermediniz mi?

ERHAN USTA (Samsun) — Sayın Başkan…

Tartışmanın uzaması üzerine oturumu yöneten TBMM Başkanvekili HDP’li Pervin Buldan birleşime ara verdi.

sputnik

Etiketler: / / / /

CHP “İSTİFA” dedi…
Ankara’da 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan tren kazasıyla ilgili  bir gazetecinin sorusuna “Sinyalizasyon sistemi demir yolu işletmeciliği için olmazsa...
CHP Üst düzeyden Mehmet Tüm’ü ziyaret ederek VEFA’ya VEFA gösterdi…
CHP’den VEFA’ya  VEFA… Eski Balıkesir CHP milletvekili ve PM üyesi Mehmet Tüm 19 Kasım 2018  sabah saatlerinde CHP Edirne milletvekili ...
MHP Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır :  Üç hilalli bayrağımızı Gebze Belediyesi’ne dikeceğiz,Gebze kazanacak.
MHP Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır, partililer tarafından meşalelerle karşılandı. MHP Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır, Beylikbağı Bölge Başkanlığı...
Yargıtay, ‘kadının o saatte ne işi var’ savunmasına indirim yolunu kapattı..
Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi, halk otobüsüne 23.00’te binen kadına tecavüz edip çıplak fotoğraflarıyla tehdit eden şoför İbrahim Tuncay’a verilen 34...
Bilim insanları yaşlanmaya çare arıyor.Peki insan ömrü ne kadar uzatılabilir?
Dünyanın her köşesinde bilim insanları yaşlanmaya çare arıyor.Bunun için üç boyutlu yazıcılarda organ üretiminden vücuttaki mikrobiyomu değiştirme yoluyla yaşlanmayı önlemeye...
Gürsel Tekin : Kesinlikle Kazanıyorum,iddiam somut verilere hesaplara dayanıyor…
CHP ile İYİ Parti’nin yerel seçimlerde işbirliği için el sıkışmasının ardından gözler CHP’nin İYİ Parti’nin aday çıkarmayacağı Ankara ve İstanbul’da...
Başka bir ülkeye göç etmek isteyenlerin oranı artıyor..
  Avrupa’da 2015 yılında göçmen krizinin ortaya çıkması birçok ülkede derin siyasi çalkantılara yol açtı. Özellikle Almanya ve Avusturya’da göçmen...
Almanya’da 2018  yılın ilk 9 ayında Müslümanları hedef alan 578 suç işlendi, 40 kişi yaralandı
Almanya’da 2018’in ilk dokuz ayında Müslümanları hedef alan 578 suç işlendiği ve 40 kişinin yaralandığı bildirildi. Suçlar arasında yaralamanın yanı...
Kemal Kılıçdaroğlu, Flormar işçilerini ziyaret etti : Kadınlar bir şeye itiraz ediyorlarsa, mutlaka sonucunu alırlar..
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan ve 213 gündür fabrika önünde eylem yapan işçilere destek ziyaretinde...
Merkez Bankası faiz indirimine gitmedi.!!
Merkez Bankası, yılın son PPK toplantısında faizlere dokunmadı. DW Türkçe’ye konuşan uzmanlara göre, MB bu adımıyla hükümet açıklamalarının aksine enflasyonda...
Bahçeli : Kazaya neden olan hususlar açığa çıkarılsın..
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara’daki tren faciasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Bahçeli şunları kaydetti: “Bugün sabah erken saatlerde...
Kılıçdaroğlu gününü işçilere ayırdı,önce DİSK ardından Gebze’de…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nu ve Flormar işçilerini ziyaret edecek. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 13...
Pentagon : Fırat’ın doğusuna yapılacak herhangi bir askeri harekat kabul edilemez…
ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik tek taraflı herhangi bir askeri harekatın endişe verici ve kabul edilemez olduğu...
Akşener-Kılıçdaroğlu anlaştı :Türkiye  Bahar’ı yakalayacak,güzel şeyler olacak…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak açıklama yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu...
Savaş “sağlık sorunudur”diyen  hekimler,hakim karşısına çıkacaklar…
TSK’nın Afrin operasyonu sırasında “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” açıklamaları nedeniyle haklarında dava açılan TTB yöneticileri 27 Aralık’ta hakim karşısına...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ