KOCAELİ GERÇEK HABER SİTESİ -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

VİZYON…

VİZYON…
  • 20.07.2015
  • Kapalı
  • 1.376 kez okundu

Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğüne göre vizyon  Fransızca dan dilimize geçmiş ve sağgörü, öngörü ileri görü anlamlarında kullanılan bir sözcüktür. 80 li yıllarda bu sözcük Turgut Özal tarafından siyasi literatörümüze sokulmuştur.

Bu yazıyı yazmadan önce inanın aylarca düşündüm.Yazının kişiselleştirilmesi suretiyle birilerinden öç alıyormuş izlenimi bırakmak istemedim.  Fakat sonuç olarak son gelişmeler karşısında bu yazıyı yazmamın ve gerçeklerin bilinmesi bakımından doğru olacağı kanısına ulaştım.

2013 Mayıs’ında ayrıntılarına girmek istemediğim bazı gelişmeler karşısında CHP den Gebze belediye başkanlığına aday adayı olmak amacıyla partiye üye oldum. CHP ile dokularımızın çok uyuşmadığını ve partiye üye olup arkasından Belediye Başkanlığına aday olmamın partililer tarafından hoş karşılanmayacağını benim karakterime hiç uymadığı halde koltuk sevdalısı gibi düşünüleceğini belirtmeme karşılık yoğun istek ve baskılar karşısında böyle bir yola girdim. Partiye girerken tek amacım 1989 yılından beri yerelde girdiği tüm seçimleri kaybeden CHP ( 1989 seçimlerine SHP olarak girmişti ) uzun yıllardır destek alamadığı kürt seçmenlerin yanı sıra sol sosyalist çevrelerden de oy alabilme umuduydu. Parti üyeliğinden önce bu çevrelerle yaptığım görüşmelerde “aday sen olursan açık destek vereceğiz “ sözü üzerine partiye üye oldum.

Dönemin ilçe başkanı Sedat Tatar elime bir liste tutuşturdu. Bu kişileri tek tek dolaş ve onlara aday olmayı düşündüğünü söyle dedi. Listeye baktım hemen tamamını bir şekilde tanıyor veya biliyordum. Sedat Tatar beye bu yöntemin uygun olmadığını partinin ileri gelenlerine partiyi anlatacak durumda olmadığımı zaten CHP nin  asıl sorununun da bu olduğunu mesaimi parti içi çalışmalar yerine bu partiye oy vermeyen kesimlerin ikna edilmesine harcamam gerektiğini söyledim. O tarihten sonra da listedeki isimleri vakit buldukça ziyaret ettim ama asıl yoğunluğu parti dışında olan ve partiye oy vermeyen kesimler arasında yaptığım çalışmalara verdim.

İlk adaylık başvuru süresi 31 Temmuz olarak  açıklanmıştı. Ben başka aday çıkar ve partinin dışındaki kesimlere de hitap edip onların da oyunu alıp partiye benden fazla katkı sunacağına inanırsam adaylıktan çekilirim diyerek adaylık açıklamamı son güne kadar beklettim. Dosyamı 30 Temmuzda ilçe başkanlığına verdim. Adaylık süreci uzatılarak 2 Eylül olarak açıklanması üzerine de adaylığımı kamuoyuna 1 Eylül de açıkladım. Bunların gerekçesi yukarıda da belirttiğim gibi Gebze’nin sol sosyal demokrat ,sosyalist ve Kürt seçmenlerden oy alabilecek bir başka aday çıkar ise o adayın önünü açmak ve adaylıktan çekilmekti. Beni tanıyanlar bu söylediklerimde samimi olduğumu bilirler.

Bu arada boş durmuyor ve Gebze ye yönelik projelerimizi hazırlıyorduk. ( Ekip arkadaşlarımızla birlikte ) Bu projelerin bir kısmını ve çok önemsediklerimi aşağıda yazıyorum.

-                              Gebze-Darıca-Çayırova belediyeleri ile ortaklaşa üç ilçeyi kapsayacak şekilde hafif raylı sistem. Bu sistem Gebze bölgesindeki Organize Sanayi bölgelerine hizmet götürebilecek ve yine İstanbul’un raylı sistemine ( Metro ) entegre olabilecek şekilde planlanmalıydı.

-                              Uygar ülkelerde benzerleri bulunan Kentpark projesi. Bu proje ile Gebze nin doğusunda bulunan taş ocakları mevkiindeki taş ocaklarının ruhsat süreleri dolanların ruhsatlarının yenilenmeyerek buraya gerekirse Eskihsar’dan büyük motorlarla su basılmak suretiyle birbirine bağlantılı göletler oluşturulması, bu bölgeyi ağaçlandırarak gezi ve piknik alanları, göl kenarlarında eğlence ve dinlence merkezleri kültür sanat evleri, yürüyüş ve bisiklet yolları yapılarak bölgenin en büyük parkını yapmak.

-                              Gebze den kaldırılan 115. topçu alayının bulunduğu bölgeye Gebze Teknik Üniversitesini kurmak.

-                              E-5 dediğimiz D:100 Karayolunu  orta benzinlikten Gümrük yanına kadar yer altına aldırmak için karayolları Genel Müdürlüğüne müracaat etmek ve bu surette ortaya çıkacak büyük  alan ile hem Gebze’yi girişi çıkışı olmayan kent olmaktan kurtarmak hem de bu alan otopark ve yürüyüş alanı olarak değerlendirmekti. Gebze merkezde çözülemeyen ciddi bir otopark ve trafik sorunu var.

-                              Kentpark olarak düşünülen alanın yakınına tam donanımlı acil müdahale ve yanık tedavi merkezi kurulması. Böylelikle bir sanayi bölgesi olan Gebze de sürekli gündeme gelen iş kazalarında can ve uzuv kaybına neden olan geç müdahale sorunu ortadan kaldırılacaktır. Bu acil müdahale hastanesinin yerini belediye tahsis edecek inşaat ve donanımını ise bölgede ki organize sanayi bölgeleri üstlenecekti.

-                              Cezaevi arkasında otoyolun üzerinin viyadükle kapatılması ve buraya yapılan viyadük üzerine  cep terminali kurulması. Böylelikle İstanbul dan kalkan otobüslerin veya İstanbul a giden otobüslerin Gebze ye uğramadan geçmelerinin önlenmesi.

-                              Birkaç mahalleye hizmet verebilecek  portatif kültür merkezleri

-                              Halkın yönetime doğrudan katılımını sağlayacak mahalle meclisleri

-                              Yaşlıların son dönemlerinde huzur içinde yaşamalarını sağlayacak onların çeşitli kültürel ve sanatsal  yeteneklerini ortaya koyabilecekleri yaşlılar yurtları

Bir kısmını yukarıda belirttiğim bu projelerin çok önemli olduğunu ve sosyal belediyeciliğin  tam da yapmak isteyeceği bu projeleri ekibimizle  birlikte hazırladık.

Biz bu projeleri hazırlarken Türkiye nin gündeminde Gezi olayları vardı. Halkın büyük direnişi karşısında hükümet korku ve panik içerisinde halka savaş açmıştı. Dönemin Başbakanı RTE halkı ve özellikle gençleri çapulculukla suçluyor ve ayaklar baş oldu diye onları küçümsüyordu. Bunun üzerine slogan  olarak tanıtım projesinin kapağına “ Çabulcular iktidara”, “ ayaklar baş olacak” diye yazdım. Gazeteci olduğunu iddia eden bir partili vay efendim bu ne demekmiş, ayaklar baş mı olurmuş diye beni eleştirmişti. Arayıp neden yazdığımı anlatma gereği bile duymadım. Zeka seviyesini ortaya koymuştu zaten.

Yine aynı dönemde beni desteklediğini açıklayan bir başka gazeteci partilim yazılarında Yakup Yılmaz’a övgüler düzmeye başladı. Onu da arama gereği duymadım, seviyemi korumak zorundaydım. Mesele Yakup beyi desteklemesi değil beni desteklediğini söylerken  Yakup Yılmaz a övgüler düzmesiydi.

Adaylık açıklamam sırasında salonda olan ve beni aile dostu  olarak tanıtan bir milletvekilinin aynı gün Balıkesir’e  Yakup Yılmaz beye gel Gebze ye aday ol davetine gitmesi beni üzdü ama şaşırtmadı. Geçmişini bildiğim bu vekil kendi şahsi çıkarları için en yakınlarına bile ayak oyunları yapabilecek kişiliğe sahipti.Onun korkusu bir yıl sonra yapılacak olan genel seçimlerde kendi milletvekilliğini kaybedebilme ihtimali idi. Ancak kadere bak ki korkunun ecele faydasının olmadığı bir kez daha kanıtlanacaktı.

Bir kısım parti yöneticileri veya kendilerine parti önde geleni olarak tanıtan fakat kargadan başka kuş tanımayan insanların benim sakalımı kestirmek için baskı yapmalarına anlam veremedim. Sağcı muhafazakar diye tanımlanan partilerden kılık kıyafetimle, yaşam tarzımla, saçımla sakalımla ilgili tek bir eleştiri dahi almamışken sosyal demokrat ilerici olduklarını ileri sürenlerin sakalıma yönelik bu itirazlarını akılla, bilimle izah edemiyorum.

Bir gazetecinin köşesinde Yüksel GENÇ  seçimleri kazanırsa belediye binasına sol bir partinin bayrağını asacak yönlü yazılarına aldırış etmedim,.ciddiye almadım.  Zaten ciddiye alınacak bir görüşte değildi.

İlk kurduğum seçim ekibimde olan iki kişiden birisinin Yakup Yılmaz ın yanına gittiğini fakat giderken benimle konuşmadığını görmek beni o genç arkadaş adına üzdü. Diğer arkadaşın ise bir başka adayı Ankara ya atamaya götürmesi ve durum ortaya çıkınca da benim haberim yoktu Bolu dağında söylediler demesi samimiyetsizliğini ve zeka seviyesini göstermesi bakımından öğretici buldum.

Bütün gücümle önseçimi yapılması ve atamanın doğru olmayacağını belirtmeme rağmen demokrasiden bahseden vekillerin önseçimi erteletmesini demokrasi adına yüz kızartıcı buldum. Seçimlerde oy istedikleri halka güvenmeyen ve ön seçim yaparsak doğru liste çıkmaz anlayışı ile mücadele etmek zorunda kaldım.

Büyük mücadeleler neticesinde seçmenin önüne koyduğumuz sandıkta partinin birbirleriyle küskün, birbirlerine olmadık hakaretler eden hatta birbirlerine yönelik hakaretleri nedeniyle mahkemeye kadar giden kişilerin bir araya gelmesiyle yenildik. Üzülmedim dersem yalan söylemiş olurum ama bu kadar kirli oyunun ve kirli adamın bir araya gelmesine de şaşırdım.

Eşrefbey İÖO spor salonunda yapılan ön seçim sırasında seçim alanına gelen ve beni destekleyen sol, sosyalist çevrelere bu partiyi komünistlere bırakmayız diyen çakma solcu partiliyi görmek beni parti adına üzmüştür.

Sonuçlar açıklandığında okul önünde ağlayan yaşlı partiliyi teskin etmeye çalışırken  özel okul müdürü olan fakat adamlığı çakma  bir partilinin kazandık diye telefonda birilerine haber verirken olan çirkin görüntüsü ve o kişinin  sahte yüzünü unutamadım.. Adamlığı çakma diyorum çünkü eşimin ve çocuklarımın yanında abartılı sevinç gösterisi adamlığa sığmaz.

Seçim sonuçları açıklandıktan sonra partililere teşekkür konuşması yaptığım sırada salonda  inadına sol, inadına devrim  sloganları ile salonu inleten gençlerin seçim alanından ayrıldığımız esnada kazanan adayla değil benimle gelmeleri beni hem onurlandırmış hem de  CHP seçmeninin ne kadar temiz , yürekli ve devrimci olduğunu  göstermiştir.

Karşımızda birleşen ve partiye en küçük katkıları dahi olmayan bazı kişilerin bir atımlık barutu vardı ve o barutu da yıllardır yaptıkları gibi sadece parti içi kirli ilişkilere harcamaktadırlar ve partiyi iktidara taşımaya yetecek ne vizyonları,  zekaları ne de becerileri ve bilgileri vardı.

Bu kişiler 1989 yerel seçimleri sonrası kazanılan belediyeleri kötü yönetimleri ile batıran ve 25 yıldır onların yüzünden Gebze gibi emek kentinde belediye başkanlığı kazanamamasına neden olan kişilerdir. Hala utanmadan her seçim öncesi kendilerine bir önem vehmederek  ortalığa çıkmaktadırlar. Bu kişilerin halkta bir karşılıkları yoktur. Fakat nedense partiyi dizayn etmelerine de kimse ses çıkartmamaktadır.

Bütün bu samimiyetsiz insanlara, seçimlerden birkaç ay önce ortalığa çıkıp partiyi dizayn eden okumuş cahillere rağmen üyesi bulunduğum dönemde tanıdığım gerçekten çok yürekli, samimi temiz yüzlerce partili de tanıdım. Bu parti halen bu büyük çoğunluğun sayesinde  ana muhalefet partisi olabilmektedir.

Bura da şöyle bir yanlışa da düşmemek gerekir. Ön seçimlerde beni destekleyen herkes doğru fakat destek vermeyenler  yanlış insanlardır demek istemiyorum. Mutlaka beni destekleyenler arasında da yanlış insanlar bulunduğu gibi Yakup beyi veya Nilgün hanımı destekleyenler arasında da çok düzgün ve iyiniyetli insanlar bulunmaktadır. Benim bu kişilere yönelik en küçük bir itirazım bulunmamaktadır.  Ben yukarıda anlatmaya çalıştığım ve bu yazıyı okuduklarında insanların evet tamam şunu söylüyor  diyebildikleri kadar yakından tanıdıkları insanlardır. Bir süre önce bunları kutup ayısına benzettiğimde bizzat kendileri alınmış ve benimle ilgili olarak İl Başkanlığına  bizlere hakaret ediyor diye şikayet dilekçesi verdirmişlerdir.

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerden sonra CHP Gebze örgütünün insanları bir araya getirerek seçim yenilgisinin nedenlerini sorgulamasını  ve bir yıl sonra yapılacak olan Genel seçim öncesi aynı hataların yapılmaması için özeleştiri yapmasını bekledim ama bu gerçekleşmedi. Daha önce olduğu gibi tüm sorunlar halının altına itilmiş ve orta da sorun yokmuş gibi davranılmaya devam edilmişti.

HDP nin antidemokratik % 10 luk seçim barajını aşmasının çok önemli olduğunu düşündüğüm için bu partinin seçimlere bağımsız adaylar yerine parti olarak girme kararı almasından sonra bu partiyi destekleme kararı almıştım. Ancak ortada benim siyasi ahlak anlayışıma uymayan  bir durum vardı. CHP üyesi olup HDP ye çalışmak.  Bunu doğru bulmadığım için gerekçelerimi yazıp 12 Mayıs 2013 tarihinde üye olduğum  partiden istifa ettim. Ve ideolojisini çok daha fazla benimsediğim HDP nin barajı aşması için elimden geldiğince çalışmaya başladım.

Partiden istifa etmekle birlikte CHP ve bu partiye oy verenlerle gönül bağım vardır. İçinde barındırdığı bir çok yanlış insana rağmen bu partinin Türkiye’nin sorunlarını çözmek adına önemli görevleri olduğuna inanıyorum. Bir çok kez bu partiye oy veren bir vatandaş olarak parti üyeliğim döneminde yaşadığım olumlu veya olumsuzlukların bilinmesinin aynı hataların tekrarlanmaması ve sahte demokratların maskesinin düşmesi için bunları yazmak zorunda olduğuma karar verdim.

Bütün bunları neden ve niye şimdi yazdım.?.

Birinci neden geçenlerde yerel basında Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Gebze-Çayırova-Darıca arasında hafif raylı sistem kurarak toplu taşımacılık yapma hazırlığı  yaptığını  okudum.

Bir diğer neden yine Gebze Belediyesinin benim Kentpark olarak adlandırdığım projeyi yaşama geçirme hazırlığı yaptığını öğrendim.

Bu projeler ciddi ve yapılması gereken projelerdir. Kim yaparsa yapsın teşekkür etmeli ve saygı duymalıyız. Netice de hizmeti yapanlar halk için yapmaktadır.

Beni üzen konu ise şudur.  CHP Gebze de benimde büyük katkılarımla (Bu konuda asla tevazu sahibi olmayacağım ) ön seçim yaptık  ve yukarıda kısmen anlatmaya çalıştığım nedenlerle seçimi kaybettik. Ancak seçim öncesi verdiğim söz üzerine seçimi kazanan Yakup Yılmaz’a maddi manevi her türlü desteği vermek için bizden ne talep ederlerse yapacağımızı söyledik ve  yaptık.

Bir gün milletvekili Ensar Öğüt  Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanlığı aday adayı açıklaması yapacaktı. . İlçe Başkanı Sedat Tatar, İlçe yöneticisi Hikmet Koçoğlu, aday adayı Nilgün Aydın, Aday Yakup Yılmaz ve ben İzmit’e gidiyorduk. Yolda  Yakup beyi tebrik ederek sayın başkan artık adayımız sensin dedim ve yukarıda saydığım projeleri  kendisine anlatarak bu projelerin önemli olduklarını halktan destek bulacağını kullanması gerektiğini söyledim.

Yakup Yılmaz bana “ Bu projelerin ayakları yere basmıyor, bunların hepsi uçuk proje, ben bunları kullanmam “ dedi.

Yakup Yılmaz ın kişiliğine en küçük bir sözüm yok ancak kendisinin uçuk bulduğu, ayakları yere basmıyor diyerek projeleri arasına almadığı projeleri AKP li belediyeler hayata geçiriyor.

CHP belediye başkan adayının projelerini Bostan düğün salonunda açıkladığı toplantıya katıldım. Orada anlatılan projelerin en büyüğünün akıllı sinyalizasyon sistemi olduğunu söylediler. İşte aradaki fark budur. Bizler trafik sorununu ve ulaşım sorununu kökten çözecek rayli sistemi planlarken parti adayı trafik lambasını büyük proje olarak sunmaktadır. Vizyon meselesi..

İşte neden AKP kazanıyor neden CHP kaybediyor.? Ne yazık ki adaylar doğru kriterlerle seçilmiyor. Herkesin kafasında bir başka oyun var. Partinin kazanması kimsenin umurunda değil. Okul önünde nara atan “kazandık” diye bağıran çakma adam, öğretmen gibi tek amaç parti içi kazanım. Vizyonları yani öngörüleri olmayan adamlarla CHP nin AKP karşısında seçim kazanması zor, olsa olsa HDP nin kazandığı seçimlerden kendisine pay çıkartarak sevindirik olurlar. 10/07/2015

Kılıçdaroğlu,CHP’li belediyelerde asgari ücretin 2 bin 200 TL olacağını açıkladı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçaroğlu TBMM’de bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmasında 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren bütün CHP’li belediyelerde asgari ücretin...
Emin Çölaşan ve Necati Doğru’nun da aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında ‘FETÖ’ye üye olmamakla birlikte örgüte yardım’ suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis istemi…
Sözcü gazetesi yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru ile gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi...
TBB, İnsan Hakları Onur Ödülü’nü Tahir Elçi’ye verdi…
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, İnsan Hakları Onur Ödülü’nün Tahir Elçi’ye verilmesinin kararlaştırıldığını duyurdu. Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından...
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri : Türkiye’de artık koruncak değil kurulacak bir demokrasiden bahsediyoruz.
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ‘Olağanüstü Koşullarda Yerel Seçim ve Demokrasi’ başlıklı panelde ittifak olanaklarını değerlendirdi. Emek ve demokrasi güçlerinin...
Meral Akşener : Her seçim yaklaştığında, sandıktan ‘başörtüsü’ tartışması çıkarmaktan vazgeçin.
AKP’nin her seçim Öncesi alevlendirmeye çalıştığı ‘başörtü’ tartışmasına İYİ Parti lideri Akşener’den ‘Kadınlarımızdan ve başörtüsünden elinizi çekin’ uyarısı geldi.  ...
Saadet Partisi:Üretim ekonomisi ile, Asgari ücret yoksulluk sınırına çıkarmak mümkün…
İstanbul’daki bir toplantıda konuşan Karamollaoğlu, “Asgari ücretin kademeli olarak yoksulluk sınırına çıkarılması gerekiyor. Ekonomimiz üreten bir hale gelirse, bu da birkaç...
MHP 12’si il olmak üzere 152 adayını daha açıkladı..
MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) 12′si il olmak üzere 152 belediye başkan adayını daha açıkladı. Buna göre MHP’nin 31 Mart 2019...
Sezgin Tanrıkulu:16 yıllık Ak Parti iktidarının oldukça kabarık ve karanlık olan “Hak İhlalleri Karnesi”ni çıkarttık…
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu‘nun hazırladığı “AKP İktidarının Hak İhlalleri Karnesi” isimli raporuna göre 2002- 2018 yılları arasında 47 bin 910 kişinin...
Kadir Gökmen Öğüt: Kadıköy‘ ün Her köşe başının sanat yeri olduğu bir ilçe hayalim…
  Kadıköy, kültür ve sanatla anılacak CHP Kadıköy’den başkan aday adayı eski vekil Öğüt, ‘Yaşanabilir Kadıköy’ hedefiyle kampanya yürütüyor.  ...
TÜSİAD : Reel sektör önünü göremiyor. Eğer iflaslar başlarsa durum daha da kötüye gider..
TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Konkordato ilan eden şirketlere her gün bir yenisi ekleniyor. Moraller bozuluyor. Reel sektör...
ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson,Trump’ı anlattı:Disiplinsiz, okumayı sevmeyen….
Amerikan CBS televizyonuna konuk olan eski bakan, gazeteci Bob Schieffer’e Trump’ı anlattı. ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD Başkanı...
Erdoğan’dan ‘Sarı Yelekliler’ eleştirisi: Avrupa demokrasi ve insan hakları dersinden sınıfta kaldı..
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa’nın başkenti Paris başta olmak üzere üç Avrupa kentinde düzenlenen Sarı Yelekliler protestolarına ilişkin açıklamasında Avrupa...
Bugün yapılan seçimde 18 yıldır CDU liderliğini yürüten Merkel’in yerine seçilen AKK’i  tanıyalım…
Almanya’daki 18 yıldır Angela Merkel’in liderliğinde bulunan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi bugün yeni lideri olarak Annegret Kramp-Karrenbauer’i seçti. Adının...
CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan: İş adamlarımız intihar ediyor,Fabrikalar tek tek kapanıyor.
CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan: İş adamlarımız intihar ediyor,Fabrikalar tek tek kapanıyor. CHP KOCAELİ MİLLETVEKİLİ TAHSİN TARHAN: BURSA‘DA “EKONOMİK KRİZ’İN...
Dünyada ilk:Tüm toplu taşıma araçları yazdan itibaren ücretsiz olacak..
Lüksemburg, dünyada toplu taşıma araçlarının tamamen ücretsiz olduğu ilk ülke unvanını alacak. Ülkede, önümüzdeki yazdan itibaren bütün tren, tramvay ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ