KOCAELİ GERÇEK HABER SİTESİ -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

VİZYON…

VİZYON…
  • 20.07.2015
  • VİZYON… için yorumlar kapalı
  • 1.578 kez okundu

Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğüne göre vizyon  Fransızca dan dilimize geçmiş ve sağgörü, öngörü ileri görü anlamlarında kullanılan bir sözcüktür. 80 li yıllarda bu sözcük Turgut Özal tarafından siyasi literatörümüze sokulmuştur.

Bu yazıyı yazmadan önce inanın aylarca düşündüm.Yazının kişiselleştirilmesi suretiyle birilerinden öç alıyormuş izlenimi bırakmak istemedim.  Fakat sonuç olarak son gelişmeler karşısında bu yazıyı yazmamın ve gerçeklerin bilinmesi bakımından doğru olacağı kanısına ulaştım.

2013 Mayıs’ında ayrıntılarına girmek istemediğim bazı gelişmeler karşısında CHP den Gebze belediye başkanlığına aday adayı olmak amacıyla partiye üye oldum. CHP ile dokularımızın çok uyuşmadığını ve partiye üye olup arkasından Belediye Başkanlığına aday olmamın partililer tarafından hoş karşılanmayacağını benim karakterime hiç uymadığı halde koltuk sevdalısı gibi düşünüleceğini belirtmeme karşılık yoğun istek ve baskılar karşısında böyle bir yola girdim. Partiye girerken tek amacım 1989 yılından beri yerelde girdiği tüm seçimleri kaybeden CHP ( 1989 seçimlerine SHP olarak girmişti ) uzun yıllardır destek alamadığı kürt seçmenlerin yanı sıra sol sosyalist çevrelerden de oy alabilme umuduydu. Parti üyeliğinden önce bu çevrelerle yaptığım görüşmelerde “aday sen olursan açık destek vereceğiz “ sözü üzerine partiye üye oldum.

Dönemin ilçe başkanı Sedat Tatar elime bir liste tutuşturdu. Bu kişileri tek tek dolaş ve onlara aday olmayı düşündüğünü söyle dedi. Listeye baktım hemen tamamını bir şekilde tanıyor veya biliyordum. Sedat Tatar beye bu yöntemin uygun olmadığını partinin ileri gelenlerine partiyi anlatacak durumda olmadığımı zaten CHP nin  asıl sorununun da bu olduğunu mesaimi parti içi çalışmalar yerine bu partiye oy vermeyen kesimlerin ikna edilmesine harcamam gerektiğini söyledim. O tarihten sonra da listedeki isimleri vakit buldukça ziyaret ettim ama asıl yoğunluğu parti dışında olan ve partiye oy vermeyen kesimler arasında yaptığım çalışmalara verdim.

İlk adaylık başvuru süresi 31 Temmuz olarak  açıklanmıştı. Ben başka aday çıkar ve partinin dışındaki kesimlere de hitap edip onların da oyunu alıp partiye benden fazla katkı sunacağına inanırsam adaylıktan çekilirim diyerek adaylık açıklamamı son güne kadar beklettim. Dosyamı 30 Temmuzda ilçe başkanlığına verdim. Adaylık süreci uzatılarak 2 Eylül olarak açıklanması üzerine de adaylığımı kamuoyuna 1 Eylül de açıkladım. Bunların gerekçesi yukarıda da belirttiğim gibi Gebze’nin sol sosyal demokrat ,sosyalist ve Kürt seçmenlerden oy alabilecek bir başka aday çıkar ise o adayın önünü açmak ve adaylıktan çekilmekti. Beni tanıyanlar bu söylediklerimde samimi olduğumu bilirler.

Bu arada boş durmuyor ve Gebze ye yönelik projelerimizi hazırlıyorduk. ( Ekip arkadaşlarımızla birlikte ) Bu projelerin bir kısmını ve çok önemsediklerimi aşağıda yazıyorum.

–                              Gebze-Darıca-Çayırova belediyeleri ile ortaklaşa üç ilçeyi kapsayacak şekilde hafif raylı sistem. Bu sistem Gebze bölgesindeki Organize Sanayi bölgelerine hizmet götürebilecek ve yine İstanbul’un raylı sistemine ( Metro ) entegre olabilecek şekilde planlanmalıydı.

–                              Uygar ülkelerde benzerleri bulunan Kentpark projesi. Bu proje ile Gebze nin doğusunda bulunan taş ocakları mevkiindeki taş ocaklarının ruhsat süreleri dolanların ruhsatlarının yenilenmeyerek buraya gerekirse Eskihsar’dan büyük motorlarla su basılmak suretiyle birbirine bağlantılı göletler oluşturulması, bu bölgeyi ağaçlandırarak gezi ve piknik alanları, göl kenarlarında eğlence ve dinlence merkezleri kültür sanat evleri, yürüyüş ve bisiklet yolları yapılarak bölgenin en büyük parkını yapmak.

–                              Gebze den kaldırılan 115. topçu alayının bulunduğu bölgeye Gebze Teknik Üniversitesini kurmak.

–                              E-5 dediğimiz D:100 Karayolunu  orta benzinlikten Gümrük yanına kadar yer altına aldırmak için karayolları Genel Müdürlüğüne müracaat etmek ve bu surette ortaya çıkacak büyük  alan ile hem Gebze’yi girişi çıkışı olmayan kent olmaktan kurtarmak hem de bu alan otopark ve yürüyüş alanı olarak değerlendirmekti. Gebze merkezde çözülemeyen ciddi bir otopark ve trafik sorunu var.

–                              Kentpark olarak düşünülen alanın yakınına tam donanımlı acil müdahale ve yanık tedavi merkezi kurulması. Böylelikle bir sanayi bölgesi olan Gebze de sürekli gündeme gelen iş kazalarında can ve uzuv kaybına neden olan geç müdahale sorunu ortadan kaldırılacaktır. Bu acil müdahale hastanesinin yerini belediye tahsis edecek inşaat ve donanımını ise bölgede ki organize sanayi bölgeleri üstlenecekti.

–                              Cezaevi arkasında otoyolun üzerinin viyadükle kapatılması ve buraya yapılan viyadük üzerine  cep terminali kurulması. Böylelikle İstanbul dan kalkan otobüslerin veya İstanbul a giden otobüslerin Gebze ye uğramadan geçmelerinin önlenmesi.

–                              Birkaç mahalleye hizmet verebilecek  portatif kültür merkezleri

–                              Halkın yönetime doğrudan katılımını sağlayacak mahalle meclisleri

–                              Yaşlıların son dönemlerinde huzur içinde yaşamalarını sağlayacak onların çeşitli kültürel ve sanatsal  yeteneklerini ortaya koyabilecekleri yaşlılar yurtları

Bir kısmını yukarıda belirttiğim bu projelerin çok önemli olduğunu ve sosyal belediyeciliğin  tam da yapmak isteyeceği bu projeleri ekibimizle  birlikte hazırladık.

Biz bu projeleri hazırlarken Türkiye nin gündeminde Gezi olayları vardı. Halkın büyük direnişi karşısında hükümet korku ve panik içerisinde halka savaş açmıştı. Dönemin Başbakanı RTE halkı ve özellikle gençleri çapulculukla suçluyor ve ayaklar baş oldu diye onları küçümsüyordu. Bunun üzerine slogan  olarak tanıtım projesinin kapağına “ Çabulcular iktidara”, “ ayaklar baş olacak” diye yazdım. Gazeteci olduğunu iddia eden bir partili vay efendim bu ne demekmiş, ayaklar baş mı olurmuş diye beni eleştirmişti. Arayıp neden yazdığımı anlatma gereği bile duymadım. Zeka seviyesini ortaya koymuştu zaten.

Yine aynı dönemde beni desteklediğini açıklayan bir başka gazeteci partilim yazılarında Yakup Yılmaz’a övgüler düzmeye başladı. Onu da arama gereği duymadım, seviyemi korumak zorundaydım. Mesele Yakup beyi desteklemesi değil beni desteklediğini söylerken  Yakup Yılmaz a övgüler düzmesiydi.

Adaylık açıklamam sırasında salonda olan ve beni aile dostu  olarak tanıtan bir milletvekilinin aynı gün Balıkesir’e  Yakup Yılmaz beye gel Gebze ye aday ol davetine gitmesi beni üzdü ama şaşırtmadı. Geçmişini bildiğim bu vekil kendi şahsi çıkarları için en yakınlarına bile ayak oyunları yapabilecek kişiliğe sahipti.Onun korkusu bir yıl sonra yapılacak olan genel seçimlerde kendi milletvekilliğini kaybedebilme ihtimali idi. Ancak kadere bak ki korkunun ecele faydasının olmadığı bir kez daha kanıtlanacaktı.

Bir kısım parti yöneticileri veya kendilerine parti önde geleni olarak tanıtan fakat kargadan başka kuş tanımayan insanların benim sakalımı kestirmek için baskı yapmalarına anlam veremedim. Sağcı muhafazakar diye tanımlanan partilerden kılık kıyafetimle, yaşam tarzımla, saçımla sakalımla ilgili tek bir eleştiri dahi almamışken sosyal demokrat ilerici olduklarını ileri sürenlerin sakalıma yönelik bu itirazlarını akılla, bilimle izah edemiyorum.

Bir gazetecinin köşesinde Yüksel GENÇ  seçimleri kazanırsa belediye binasına sol bir partinin bayrağını asacak yönlü yazılarına aldırış etmedim,.ciddiye almadım.  Zaten ciddiye alınacak bir görüşte değildi.

İlk kurduğum seçim ekibimde olan iki kişiden birisinin Yakup Yılmaz ın yanına gittiğini fakat giderken benimle konuşmadığını görmek beni o genç arkadaş adına üzdü. Diğer arkadaşın ise bir başka adayı Ankara ya atamaya götürmesi ve durum ortaya çıkınca da benim haberim yoktu Bolu dağında söylediler demesi samimiyetsizliğini ve zeka seviyesini göstermesi bakımından öğretici buldum.

Bütün gücümle önseçimi yapılması ve atamanın doğru olmayacağını belirtmeme rağmen demokrasiden bahseden vekillerin önseçimi erteletmesini demokrasi adına yüz kızartıcı buldum. Seçimlerde oy istedikleri halka güvenmeyen ve ön seçim yaparsak doğru liste çıkmaz anlayışı ile mücadele etmek zorunda kaldım.

Büyük mücadeleler neticesinde seçmenin önüne koyduğumuz sandıkta partinin birbirleriyle küskün, birbirlerine olmadık hakaretler eden hatta birbirlerine yönelik hakaretleri nedeniyle mahkemeye kadar giden kişilerin bir araya gelmesiyle yenildik. Üzülmedim dersem yalan söylemiş olurum ama bu kadar kirli oyunun ve kirli adamın bir araya gelmesine de şaşırdım.

Eşrefbey İÖO spor salonunda yapılan ön seçim sırasında seçim alanına gelen ve beni destekleyen sol, sosyalist çevrelere bu partiyi komünistlere bırakmayız diyen çakma solcu partiliyi görmek beni parti adına üzmüştür.

Sonuçlar açıklandığında okul önünde ağlayan yaşlı partiliyi teskin etmeye çalışırken  özel okul müdürü olan fakat adamlığı çakma  bir partilinin kazandık diye telefonda birilerine haber verirken olan çirkin görüntüsü ve o kişinin  sahte yüzünü unutamadım.. Adamlığı çakma diyorum çünkü eşimin ve çocuklarımın yanında abartılı sevinç gösterisi adamlığa sığmaz.

Seçim sonuçları açıklandıktan sonra partililere teşekkür konuşması yaptığım sırada salonda  inadına sol, inadına devrim  sloganları ile salonu inleten gençlerin seçim alanından ayrıldığımız esnada kazanan adayla değil benimle gelmeleri beni hem onurlandırmış hem de  CHP seçmeninin ne kadar temiz , yürekli ve devrimci olduğunu  göstermiştir.

Karşımızda birleşen ve partiye en küçük katkıları dahi olmayan bazı kişilerin bir atımlık barutu vardı ve o barutu da yıllardır yaptıkları gibi sadece parti içi kirli ilişkilere harcamaktadırlar ve partiyi iktidara taşımaya yetecek ne vizyonları,  zekaları ne de becerileri ve bilgileri vardı.

Bu kişiler 1989 yerel seçimleri sonrası kazanılan belediyeleri kötü yönetimleri ile batıran ve 25 yıldır onların yüzünden Gebze gibi emek kentinde belediye başkanlığı kazanamamasına neden olan kişilerdir. Hala utanmadan her seçim öncesi kendilerine bir önem vehmederek  ortalığa çıkmaktadırlar. Bu kişilerin halkta bir karşılıkları yoktur. Fakat nedense partiyi dizayn etmelerine de kimse ses çıkartmamaktadır.

Bütün bu samimiyetsiz insanlara, seçimlerden birkaç ay önce ortalığa çıkıp partiyi dizayn eden okumuş cahillere rağmen üyesi bulunduğum dönemde tanıdığım gerçekten çok yürekli, samimi temiz yüzlerce partili de tanıdım. Bu parti halen bu büyük çoğunluğun sayesinde  ana muhalefet partisi olabilmektedir.

Bura da şöyle bir yanlışa da düşmemek gerekir. Ön seçimlerde beni destekleyen herkes doğru fakat destek vermeyenler  yanlış insanlardır demek istemiyorum. Mutlaka beni destekleyenler arasında da yanlış insanlar bulunduğu gibi Yakup beyi veya Nilgün hanımı destekleyenler arasında da çok düzgün ve iyiniyetli insanlar bulunmaktadır. Benim bu kişilere yönelik en küçük bir itirazım bulunmamaktadır.  Ben yukarıda anlatmaya çalıştığım ve bu yazıyı okuduklarında insanların evet tamam şunu söylüyor  diyebildikleri kadar yakından tanıdıkları insanlardır. Bir süre önce bunları kutup ayısına benzettiğimde bizzat kendileri alınmış ve benimle ilgili olarak İl Başkanlığına  bizlere hakaret ediyor diye şikayet dilekçesi verdirmişlerdir.

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerden sonra CHP Gebze örgütünün insanları bir araya getirerek seçim yenilgisinin nedenlerini sorgulamasını  ve bir yıl sonra yapılacak olan Genel seçim öncesi aynı hataların yapılmaması için özeleştiri yapmasını bekledim ama bu gerçekleşmedi. Daha önce olduğu gibi tüm sorunlar halının altına itilmiş ve orta da sorun yokmuş gibi davranılmaya devam edilmişti.

HDP nin antidemokratik % 10 luk seçim barajını aşmasının çok önemli olduğunu düşündüğüm için bu partinin seçimlere bağımsız adaylar yerine parti olarak girme kararı almasından sonra bu partiyi destekleme kararı almıştım. Ancak ortada benim siyasi ahlak anlayışıma uymayan  bir durum vardı. CHP üyesi olup HDP ye çalışmak.  Bunu doğru bulmadığım için gerekçelerimi yazıp 12 Mayıs 2013 tarihinde üye olduğum  partiden istifa ettim. Ve ideolojisini çok daha fazla benimsediğim HDP nin barajı aşması için elimden geldiğince çalışmaya başladım.

Partiden istifa etmekle birlikte CHP ve bu partiye oy verenlerle gönül bağım vardır. İçinde barındırdığı bir çok yanlış insana rağmen bu partinin Türkiye’nin sorunlarını çözmek adına önemli görevleri olduğuna inanıyorum. Bir çok kez bu partiye oy veren bir vatandaş olarak parti üyeliğim döneminde yaşadığım olumlu veya olumsuzlukların bilinmesinin aynı hataların tekrarlanmaması ve sahte demokratların maskesinin düşmesi için bunları yazmak zorunda olduğuma karar verdim.

Bütün bunları neden ve niye şimdi yazdım.?.

Birinci neden geçenlerde yerel basında Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Gebze-Çayırova-Darıca arasında hafif raylı sistem kurarak toplu taşımacılık yapma hazırlığı  yaptığını  okudum.

Bir diğer neden yine Gebze Belediyesinin benim Kentpark olarak adlandırdığım projeyi yaşama geçirme hazırlığı yaptığını öğrendim.

Bu projeler ciddi ve yapılması gereken projelerdir. Kim yaparsa yapsın teşekkür etmeli ve saygı duymalıyız. Netice de hizmeti yapanlar halk için yapmaktadır.

Beni üzen konu ise şudur.  CHP Gebze de benimde büyük katkılarımla (Bu konuda asla tevazu sahibi olmayacağım ) ön seçim yaptık  ve yukarıda kısmen anlatmaya çalıştığım nedenlerle seçimi kaybettik. Ancak seçim öncesi verdiğim söz üzerine seçimi kazanan Yakup Yılmaz’a maddi manevi her türlü desteği vermek için bizden ne talep ederlerse yapacağımızı söyledik ve  yaptık.

Bir gün milletvekili Ensar Öğüt  Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanlığı aday adayı açıklaması yapacaktı. . İlçe Başkanı Sedat Tatar, İlçe yöneticisi Hikmet Koçoğlu, aday adayı Nilgün Aydın, Aday Yakup Yılmaz ve ben İzmit’e gidiyorduk. Yolda  Yakup beyi tebrik ederek sayın başkan artık adayımız sensin dedim ve yukarıda saydığım projeleri  kendisine anlatarak bu projelerin önemli olduklarını halktan destek bulacağını kullanması gerektiğini söyledim.

Yakup Yılmaz bana “ Bu projelerin ayakları yere basmıyor, bunların hepsi uçuk proje, ben bunları kullanmam “ dedi.

Yakup Yılmaz ın kişiliğine en küçük bir sözüm yok ancak kendisinin uçuk bulduğu, ayakları yere basmıyor diyerek projeleri arasına almadığı projeleri AKP li belediyeler hayata geçiriyor.

CHP belediye başkan adayının projelerini Bostan düğün salonunda açıkladığı toplantıya katıldım. Orada anlatılan projelerin en büyüğünün akıllı sinyalizasyon sistemi olduğunu söylediler. İşte aradaki fark budur. Bizler trafik sorununu ve ulaşım sorununu kökten çözecek rayli sistemi planlarken parti adayı trafik lambasını büyük proje olarak sunmaktadır. Vizyon meselesi..

İşte neden AKP kazanıyor neden CHP kaybediyor.? Ne yazık ki adaylar doğru kriterlerle seçilmiyor. Herkesin kafasında bir başka oyun var. Partinin kazanması kimsenin umurunda değil. Okul önünde nara atan “kazandık” diye bağıran çakma adam, öğretmen gibi tek amaç parti içi kazanım. Vizyonları yani öngörüleri olmayan adamlarla CHP nin AKP karşısında seçim kazanması zor, olsa olsa HDP nin kazandığı seçimlerden kendisine pay çıkartarak sevindirik olurlar. 10/07/2015

CHP “İSTİFA” dedi…
Ankara’da 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan tren kazasıyla ilgili  bir gazetecinin sorusuna “Sinyalizasyon sistemi demir yolu işletmeciliği için olmazsa...
CHP Üst düzeyden Mehmet Tüm’ü ziyaret ederek VEFA’ya VEFA gösterdi…
CHP’den VEFA’ya  VEFA… Eski Balıkesir CHP milletvekili ve PM üyesi Mehmet Tüm 19 Kasım 2018  sabah saatlerinde CHP Edirne milletvekili ...
MHP Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır :  Üç hilalli bayrağımızı Gebze Belediyesi’ne dikeceğiz,Gebze kazanacak.
MHP Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır, partililer tarafından meşalelerle karşılandı. MHP Gebze Belediye Başkan Adayı Serap Çakır, Beylikbağı Bölge Başkanlığı...
Yargıtay, ‘kadının o saatte ne işi var’ savunmasına indirim yolunu kapattı..
Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi, halk otobüsüne 23.00’te binen kadına tecavüz edip çıplak fotoğraflarıyla tehdit eden şoför İbrahim Tuncay’a verilen 34...
Bilim insanları yaşlanmaya çare arıyor.Peki insan ömrü ne kadar uzatılabilir?
Dünyanın her köşesinde bilim insanları yaşlanmaya çare arıyor.Bunun için üç boyutlu yazıcılarda organ üretiminden vücuttaki mikrobiyomu değiştirme yoluyla yaşlanmayı önlemeye...
Gürsel Tekin : Kesinlikle Kazanıyorum,iddiam somut verilere hesaplara dayanıyor…
CHP ile İYİ Parti’nin yerel seçimlerde işbirliği için el sıkışmasının ardından gözler CHP’nin İYİ Parti’nin aday çıkarmayacağı Ankara ve İstanbul’da...
Başka bir ülkeye göç etmek isteyenlerin oranı artıyor..
  Avrupa’da 2015 yılında göçmen krizinin ortaya çıkması birçok ülkede derin siyasi çalkantılara yol açtı. Özellikle Almanya ve Avusturya’da göçmen...
Almanya’da 2018  yılın ilk 9 ayında Müslümanları hedef alan 578 suç işlendi, 40 kişi yaralandı
Almanya’da 2018’in ilk dokuz ayında Müslümanları hedef alan 578 suç işlendiği ve 40 kişinin yaralandığı bildirildi. Suçlar arasında yaralamanın yanı...
Kemal Kılıçdaroğlu, Flormar işçilerini ziyaret etti : Kadınlar bir şeye itiraz ediyorlarsa, mutlaka sonucunu alırlar..
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan ve 213 gündür fabrika önünde eylem yapan işçilere destek ziyaretinde...
Merkez Bankası faiz indirimine gitmedi.!!
Merkez Bankası, yılın son PPK toplantısında faizlere dokunmadı. DW Türkçe’ye konuşan uzmanlara göre, MB bu adımıyla hükümet açıklamalarının aksine enflasyonda...
Bahçeli : Kazaya neden olan hususlar açığa çıkarılsın..
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara’daki tren faciasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Bahçeli şunları kaydetti: “Bugün sabah erken saatlerde...
Kılıçdaroğlu gününü işçilere ayırdı,önce DİSK ardından Gebze’de…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nu ve Flormar işçilerini ziyaret edecek. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 13...
Pentagon : Fırat’ın doğusuna yapılacak herhangi bir askeri harekat kabul edilemez…
ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik tek taraflı herhangi bir askeri harekatın endişe verici ve kabul edilemez olduğu...
Akşener-Kılıçdaroğlu anlaştı :Türkiye  Bahar’ı yakalayacak,güzel şeyler olacak…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak açıklama yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu...
Savaş “sağlık sorunudur”diyen  hekimler,hakim karşısına çıkacaklar…
TSK’nın Afrin operasyonu sırasında “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” açıklamaları nedeniyle haklarında dava açılan TTB yöneticileri 27 Aralık’ta hakim karşısına...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ